Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet planeti ku jetojnë krijesa gjigande prej Tue 03 Jun 2014, 18:28

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Një planet i ri që është 7 herë më i madh se Toka është titulluar Toka e Goxillave! Shkencëtarët besojnë se “Mega Toka” gjigante që ndodhet 4,5 bilion vite dritë nga Toka ka potencialin për të mbajtur një jetë në të, megjithëse nuk dihet e çfarë lloji. Planeti i gurtë, Kepler-10c, i pari i llojit të vet, besohej se nuk mund të kishte potencialin për të pasur jetë.

Si rezultat zbulimi ka shokuar shumë persona. Zbulimi u deklarua sot nga një grup nga Qëbdra Smithsoniane në Harvard, Washington D.C. ” Gjetja e Kepler – 10c na tregon se planetët shkëmbore mund të formohen shumë më herët se sa kemi menduar, dhe në qoftë se ju mund të bëni shkëmbinj , ju mund të bëni jetën . ”

Planeti , i cili është ulur pranë një botë të përbërë krejtësisht nga llava , është thënë të jetë rreth 11 miliard vjeçare, pothuajse sa dyfishi i Tokës. Kepler – 10c, siç sugjeron emri , është zbuluar nga Agjensia Hapësinore e SHBA Kepler teleskop. Teknika jep një diametër – në këtë rast, 29.000 km, ose pak më shumë se dy herë sa gjerësia e Tokës – por jo një masë . Për këtë , astronomët e kane parë 10C me instrumentin Harps – Verior, në Teleskopin Kombëtar Galileo në ishujt Kanarie .Është bërë një matje në masë, duke e shqyrtuar ndërveprimin midis forcës gravitacionale të planetit dhe yllin e tij bazë . Duke e kombinuar me diametrin , numri masë tregoi se Kepler – 10c nuk mund të jetë një botë e gaztë, por mund të përmbajë materiale shumë të dendura .

Interesante, mosha e yllit është rreth 11 miliardë vjet e vjetër, e cila është në fillim të evolucionit të universit , kur pasardhësit e eksplodimit të yjeve nuk kanë pasur kohë për të bërë elementet e rënda të nevojshme për të ndërtuar planetët shkëmbore .

“Gjetja Kepler – 10c na tregon se planetët shkëmbore mund të formohen shumë më herët se sa kemi menduar . Dhe në qoftë se ju mund të bëni shkëmbinj, ju mund të bëni jetë” thotë Profesori Sasselov .


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons