Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Matematika, “gjuha” e alienëve prej Mon 12 May 2014, 22:27

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Matematika mund të jetë rruga për zbërthimin e komunikimit me alienët.

Duke krijuar algoritme, që analizojnë e bëjnë të kuptohet çdo gjuhë e botës, doktor John Elliot i Universitetit metropolitan të Leeds-it, në Britani, mendon se një ditë, ky sistem do të ndihmojë në çkodimin e mesazheve nga hapësira.

Vet Elliot ka më shumë se dy dekada, që punon për zbërthimin e gjuhëve, e ndan bindjen se po të vendoset një ditë kontakti me jashtëtokësorët, metoda matematikore do të mund të përdoret për thjeshtimin e strukturës linguistike e për të komunikuar kështu edhe me alienët.

Të parën qasje ndaj kësaj çështjeje, ai e pati pas studimit të më shumë se 60 gjuhëve të ndryshme të globit. Nisur nga struktura dhe shpeshtësia e përdorimit të disa fjalëve të caktuara, Elliot arriti të krijojë një seri algoritmesh numerike, të cilat nxjerrin në pah ngjashmëri të mëdha, kur aplikohen në gjuhë të ndryshme.

Nëse një ditë do të mbërrijë ndonjë sinjal nga jashtëtokësorët, siç thotë me siguri do të ndodhë, atëhere thjesht duhet vendosur - sipas tij - në këtë progam për të analizuar strukturën, çka do të ndihmonte në dëshifrimin e mesazhit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons