Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Vendet që sjellin frikë për njerëzit prej Tue 08 Apr 2014, 21:47

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Vendet që sjellin frikë për njerëzit
Ka vende ekzistuese që janë më shqetësueset ne te gjithe planetin.
Kubeja SEDLEC
Në Republikën Çeke eshte një kishë e vogël katolike e quajtur ” SEDLEC “. Kur atë e sheh nga jashtë duket si një kishë si shumë kisha të tjera , të paktën deri sa kalojnë pragun e hyrjes .Ne brendesi duket se ështe dizenjuar nga një vrasës serial , në të vërtetë ” nga nje koleksionues kockash . ” Dekorimin i brendshëm i kishës dhe orendive të ndryshme , duke përfshirë edhe shandanin eshtëbërë nga kockat e gjithë besimtarëve të cilët gjatë shekujve kanë kërkuar që të varrosen në varret tek shenjtoret. Arsyeja për këtë ” stil ” dekori mbetet i panjohur . Sipas disa teologëve , arsyeja mund të qëndrojnë në fjalët e apostullit Shën Pali, sipas të cilit të krishterët janë si ” gurë të gjallë ” që përbëjnë Kishën . Tempulli i SEDLEC-ut shpreh simbolikisht imazhin e ofruar nga Apostulli i njerzeve .
Trekëndësh Molebka
Për turistët rusë dhe ata të huaj qe jane në kërkim të nje aventure ,pa dyshim që ne vend te pare do të konsiderojne të ashtuquajturin ” Trekëndëshi Molebka ” pranë Kišertskij në rajonin Perm,Rusi . Kjo është një nga zbulimet e para te zonave geo-patogjene në territorin e Rusisë . Ky vend lë të kuptohet se eshte si simboli i nje vendi të mallkuar , që tërheq dalngadale të gjitha fenomenet paranormale te imagjinueshëm , dhe daton që në vitet tridhjetë të shekullit të nëntëmbëdhjetë . Madje që atëherë ,fermerët lokal tregojne për objekte të çuditshme fluturues dhe objekte të ndritshme që jane parë rreth fshatit Molebka , por ngjarja e vërtetë e madhe e Trekendeshit Molebka arriti në mesin e viteve tetëdhjetë gjatë sezonit të gjuetisë se dimrit , kur gjeologu Perm , Emil Bacurin,vuri re mbi bore një rreth 62 metra në diametër , i cili më pas e ka përshkruar në një raport të detajuar. Timur Ivanzov tregon se si rezultat i kesaj shfaqeje mbi debore, u organizuan shumë eksplorimet shkencore në Trekëndëshin e Molebka , në përpjekje për të zbuluar misterin : ” Njerëzit i panë me sytë e tyre pjatat fluturuese, si nje aeroplanë mbi pistë dhe , më e rëndësishmja,me nje rregull për t’u patur zili .Mbi pyje dhe fusha shfaqeshin periodikisht sfera të ndritshem që vendasit i quajten ato ” portokalle të zjarrit . ” Gjithashtu duhet përmendur per ndjenjën e gjendjes se sëmurë me të cilet përballeshin personat që vinin në Trekendeshin Molebka : në fakt , të gjithë vuajnë nga një dhimbje koke të gjatë dhe të vazhdueshme , kanë ndryshime te papritura te temperaturës së trupit dhe presioni ne trup shtohet ” . Në se ju nuk keni dëgjuar për këtë vend , atëherë ju nuk jeni te vetmit . Rrjeti RT Neës raportoi lajmin e mëposhtëm : ” Për herë të parë në Rusi statuja e një të alieni është përuruar në qytetin Perm , në Urale,Rusi. Ai është vendi i fluturimeve më të shpeshta të UFO-ve në Rusi . Statuja prej druri , pothuajse dy metra e lartë , ishte ngritur në hyrje të fshatit Molebka . Ky vend nuk u zgjodh rastësisht pasi ai konsiderohet si një nga pikat e nxehta më popullore te UFO-ve në Rusi . Shumë besojnë se ka më shumë UFO- në këtë fushë se sa në vende të tjera . I ashtuquajturi trekëndësh Molebsky u zbulua në vitin 1980.”
Varrezat e Fontanelles
Grumbujt kafkash , kryqe , kocka , skelete dhe varre te zbuluara e të thyera . Kjo nuk nje është skenë film horror , por një vend i vërtetë qe gjendet jashtë mureve greke , romake te Napolit . Por ne ‘ varrezat Fontanelle , të quajtur kështu për shkak të pranisë në kohët e largëta të burimeve ujore në Rione Sanità , ku ajo ndodhet . Ato janë gdhendur në shkëmbin shtufor te kodres Materdei dhe arrijne deri tek kisha e vogël e Maria SS. Del Carmine pranë karierave te shtufit. Ishte varri përfundimtar i mijëra trupave , viktimave të murtajës gjenocidale dhe koleres së vitit 1656 dhe 1836, por edhe ato të njerëzve pa mundesi materiale për nje varrim të denjë . Hyrja në varreza është mbyllur në Kishën e Maria SS . Del Carmine. Kalon vendin e shenjtë ,atehere keni hyrë në varrezat ku ka të paktën 40.000 mbetjesh njerzore, shumë nga të cilat kanë një kuptim për besimtarëve te cilet vijne për t’u lutur aty . Kujdes i vecante ju kushtohet kockave te nje kapiteni, rreth të cilit ka shumë legjenda të pafundeme, ose per Monacone ,nje statujë me koke te prere e Shën Vincent Ferrerit , në të cilën eshte vendosur një kafkë. Pas ketyre dy arkivoleve te shenjtë ,jane edhe skeletet e veshur mirë dhe të dukshme te Kontit Filippo Carafa dhe gruas se tij Donna Margherita . Kubeja eshte mbyllur në vitin 1969 për fetishizimin qe keto okulte shperndanin,por në maj të vitit 2010 kjo varreze u rihap .
Pika e kalimit Djatlov
Një tjetër vend i tmerrshëm është konsideruar me të drejtë vendkalimi Djatlov , ose i njohur edhe si ” Mali i Vdekur ” , në veri të Uraleve , në kufirin në mes të rajonit të Ekaterinburg dhe Republikës së Komis. Në këtë faqe janë të lidhura shumë histori te frikshme dhe të pashpjegueshme,sepse këtu shumë njerëz kanë vdekur në rrethana misterioze .Keto i thote studiuesi Timur Ivanzov : ” Në Rusi ,nuk harrohet tragjeda që ndodhi gjatë ekspeditës së Igor Djatlov në shkurt 1959,ku grupi përbëhej nga nëntë turistëve,dhe natën ata nuk mund të kalonin malet,por u ndalen për tu qetesuar e shplodhur ne anën e ketij mali. Por gjate natës një gjë e pashpjegueshme ka ndodhur : i gjithë grupi vdiq . Hetimet më pas shohin se turistët ishin gjysmë të zhveshur,tende të prerë e coptuar nga brenda dhe te hedhur frikshëm ne drejtimin të fshatit . Shumica e tyre vdiqën nga të ftohtit , por megjithatë u vu re se 3 nga turistet kishin brinjë të thyera dhe koke te shpuar, ndërsa njëra nga vajzat kishte gjuhën te shqyer. Nuk u gjetën gërvishtje apo prerje , por lëkura e të gjitha viktimave kishte një nuancë të çuditshme purpuri , flokët e tyre ishin bërë te bardha dhe në fytyrën e tyre shihej një ngërdheshje e tmerrshme horrori . Ekspertët kane vërejtur se rrezatimi nga rrobat e tyre ishte dhjetë herë më i lartë . Kjo ndodhi mbetet ne misterin e asaj per ate që ndodhi atë natë .
Actun Tunichil Muknal
Actun Tunichil Muknal është një sistem shpellash të vendosura pranë qytetit të San Ignacio në Qarkut Cayo , Belize . Ky është një vend i rëndësishëm per sitin arkeologjik te Maya-ve ,sepse brenda u zbuluan skelete, qeramikë dhe objekte guri . Në zona të ndryshme në hyrje gjenden mbetjet skeletore të shumta . Ndër këto ,më i njohur është skeleti i një vajzë adoleshente , ndoshta një viktimë sakrifikuese,e quajtur “Crystal Maiden ” sepse kockat e saj ishin kalcifikuar,veti te cilen e shfaqin eddhe sot me nje shendritje të kristalizuar . Qeramikat gjenden në faqet e shpellave dhe janë të rëndësishme sepse ato kanë “vrima e vrasjes “, të cilat tregojnë se ato ishin përdorur për qëllime ceremoniale . Shumica e objekte Mayan dhe mbetjet janë kalcifikuar në tokë . Mayans kanë ndryshuar formacionet shkëmbore të shpellës për të krijuar altarë për flijimet , forma dhe koka kafshësh apo hije të hedhura . Në pjesën e sipërme shpella është e dekoruar me formacionet shkëmbore . Jeta e kafshëve në shpellë është e karakterizuar nga koloni të mëdha të lakuriqve te nates,dhe ne ujrat e embla te shumta brenda shpelles gjenden gaforret , karkaleca , mustak dhe llojeve të tjera të peshqve tropikale . Ka edhe jovertebrore te mëdhenj si Amblypygi apo merimangat dhe grabitqarët e tjerë . Shpella është e banuar edhe nga agouti dhe lundërza . Në shpellat e lumit Belize të kësaj madhësie është e lehtë për të gjetur këtë larmi të madhe të llojeve.
Zinxhiri Ariut
Medaljen e bronzit në mesin e vendeve të frikshme në Rusi e merr ” Zinxhiri i Ariut ” , pranë Žirnovskij në Rajonin Volgograd . Ky vend është nje magnet për rrufete : ” . Zinxhiri i Ariut te Madh ” sferat e dhunshme fluturuese mbi fushat ose vetëtimat e forta jane per keto fshatra ngjarje normale . Për më tepër , duke pasur parasysh se toka është e kontaminuar dhe ka një rrezatim me te lartë se zakonisht dhe se , herë pas here, kafshët vdesin ne menyre misterioze,kuptojmë se pse ky vend është pjesë e ” turneve të tmerreve . ” Timur Ivanzov di edhe një tjetër sekret në lidhje me këtë vend : ” Ka një tunel me origjinë të panjohur , te vendosur në një thellësi prej njëzet metrash dhe një diametër prej 10-12 metra . Vendasit janë të sigurt se këtu do të gjejne një bazë për UFO-t apo një qytet të nëndheshme banditësh , ku ata fshehin thesaret e vjedhura . Përveç kësaj , nga poshtë toka ne te njenjtin shpërthen 2 burime të çuditshem : në njëren nga burimet vjen ujë I pastër ,uji ne burimin tjetër del krejtësisht i helmuar ” . Shkencëtarët ende nuk mund te japin nje version shkencor per kete fakt,por ata e rekomandojne për të ushtruar turizmin ekstreme.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons