Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Të rrëmbyer nga alienët? prej Sat 05 Apr 2014, 22:05

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Eksperiencat ekstrakorpore, pushtimi nga shejtani, rrëmbimet aliene: Asnjë nuk ka arritur ti jap një shpjegim të plot këtyre fenomeneve.
Sot, sipas një studimi të publikuar në “Sleep Medicine Reviews”, zbulohet se përbindëshat dhe pranitë e shejtanëve mund të jenë produkt i një shqetësimi të gjumit shumë pak të njohur, paraliza hipnagoxhike (paraliza e gjumit, kur zgjoheni por nuk keni mundësi të lëvizni).

Brian Sharples, psikolog i universitetit të Pensilvanisë, analizoi të dhënat e 35 studimeve të zhvilluara në 50 vitet e fundit mbi temën. Studimet përfshinë mbi 36 mijë persona në të gjithë botën, Sharples donte të kuptonte para të gjithave se sa e zakonshme ishte paraliza hipnagoxhike, një gjendje që shfaqet shpeshë në fazat e para të gjumit apo në zgjim, në të cilën muskujt e vullnetshëm janë të paralizuar, ndërsa lëvizjet e syve dhe frymëmarrja janë normale.

Gjatë pak minutave të paralizës, e cila i duket e pafund pacientëve, është sikur trupi të jetë ende në gjumë ndërsa truri është zgjuar dhe aktiv. Gjëtë këtij moment tranzicioni, pacienti ka shpesh alucinacione, pra mund të shpjegohen edhe eksperiencat e çuditshme të atyre që pretendojnë se janë rrëmbyer nga alienët apo pushtur nga djalli.

“Deri tani nuk kishte informacione të sakta mbi frekuencën e shqetësimit, prandaj rianalizova të gjitha studimet e kaluara,” shpjegon Sharpless. “Rezultatet tregojnë kryesishtë se problem është frekuent: Rreth 8% e popullsisë ka pasur të paktën një rast në jetën e tyre, por ka nga ata që e kanë cdo natë”.

Frekuenca e paraliyës hipnagoxhike rritet në dy grupe personash: Studentët e rinj dhe pacientët me shqetësime psikiatrike. Kjo shpjegon se motivet më të zakonshme mund të jenë stresi, pagjumësia, një jetë e çrregullt. Për shkak të alucinacioneve problemi është seriozë: Në pjesën më të madhe të rasteve pacienti ndjen praninë e një të huaji në dhomë, ose një ndjenjë presioni në gjoks, ose përjetohet ndjesia e të larguarit nga trupi i vetë. Pothuajse të gjithë mendojë se janë zgjuar, por janë ende në gjumë.

Kështu, shpjegohen të gjitha eksperiencat e çuditshme e përjetuara prej pacientit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons