Forumi Kuq E Zi
Eksploratorët rusë të polit po mbledhin pluhurin kozmik Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Eksploratorët rusë të polit po mbledhin pluhurin kozmik Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Eksploratorët rusë të polit po mbledhin pluhurin kozmik
Eksploratorët rusë të polit po mbledhin pluhurin kozmik 9Wostok-Station_core32
Zëri i Rusisë Eksploratorët rusë të polit ia hynë punës për mbledhjen e pluhurit kozmik të bishtit të kometës ISON në Antarktidë.

Eksperimenti po kryhet në stacionin "Vostok", ku ekspertët kanë shtruar një pëlhurë ultra të pastër polietileni me një sipërfaqe prej 150 m² për të mbledhur grimcat.

Kometa ISON u zbulua në shtator të vitit 2012. Ndërsa në nëntor të 2013, gjatë kohës së qasjen pranë Diellit, ajo u shpërbë në disa fragmente. Deri në Tokë aty nga fundi i janarit do të mbërrijë "bishti" i asaj pjese të kometës, e cila vazhdon të lëvizë në drejtim të yllit.

Studimi i pluhurit kozmik do të ndihmojë për të konfirmuar ose për të hedhur poshtë hipotezën e zhvendosjes, transferimit të mundshëm të jetës organike nëpërmjet grimcave kozmike.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons