Forumi Kuq E Zi
kulla Eiffel dhe sekretet masonike te saj ! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
kulla Eiffel dhe sekretet masonike te saj ! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1kulla Eiffel dhe sekretet masonike te saj ! Empty kulla Eiffel dhe sekretet masonike te saj ! prej Sun 23 Feb 2014, 11:09

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
kulla Eiffel dhe sekretet masonike te saj ! Kulla_10

Eshtë faktuar (ekzistojnë dokumente) se
inxhinieri i famshëm, Gustave Eiffel ishte
Mason.Kulla (Tour Eiffel) ndodhet ne Paris dhe
përbën simbolin më madhështor të tij.
Kulla u ndërtua në vitin 1889 nga inxhinieri i
famshem Gustave eiffel, i cili ka ndertuar gjithashtu dhe strukturën statike të Statujës së
Lirisë në SHBA. Sipas shumë historianëve dhe studiuesve, këto dy
mrekulli kanë lidhje direkte Masonike midis tyre, si përsa i përket
simbolikës së tyre, si vendndodhjes, përdorimit, si dhe arsyen e krijimit
të tyre.
Është faktuar (ekzistojnë dokumente) se mekaniku i famshëm, Gustavo Eifel, ishte Mason.
Kështu që në kullën e ideuar dhe hartuar prej tij, duhet te gjenden
shumë simbole të fshehta, qofshin këto masonike apo të tjera që lidhen
me to.
Kulla Eifel, u ndërtua te Parku i Marsit -Champs de Mars.
Inaugurimi i saj u bë më 31 mars 1889. Muaji mars, (March) është muaj i dedikuar planetit Mars, ashtu siç dhe
muaji prill i është dedikuar Afërditës.
Struktura e Kulla përbëhet e gjitha vetëm prej hekurit, metal i cili lidhet
direkt me Marsin, Perëndinë e Luftës.
Është e dobishme të dimë se parku Champs de Mars, fillimisht u përdor
si zonë ushtarake trajnimi. Simboli i parë që ndeshim, është ai i vetë Kullës Eifel. Nuk është vetëm
ajo çka ne shohim, gjatësia e mrekullueshme e tij e cila e simbolizon
atë, por në koordinim me shumë alkimi dhe algoritme të tjera
rezultojnë në shumë më tepër.
Lartësia e Kullës është 324 metra së bashku me antenën e tij.
Në pjesëtim me 10 na jep 32,4. Nëse shtojmë lartësinë 324 dhe bazën e tij, që është 124,90 metra,
kemi 448,9 m.
Në pjesëtim për 10 na jep 44,89 (një gradë e cilat do të na duhen në
vijim kemi 45° 29).
E gjithë kjo, si për çudi na orienton/çon në vendndodhjen e Babilonisë -
shenja jeshile-, shumë pranë gjatësisë dhe gjerësisë që na japin llogaritjet e më sipërme, pra 32° 4′ 0” në veri, 45° 29′ 0” në lindje -
shenja e portokalltë me A (Zona lidhet direkt me Vëllazërinë e
Zvarranikëve dhe lindjen e Masonerisë).
Edhe pse stisma që na jepet ndodhet më shumë se 100 kilometra larg
nga vendndodhja e Babilonisë dhe vendet ku thuhet se ekziston diçka
homologe me kullën Babel, nuk shteron të jetë kaq e mrekullueshme dhe diktimit të gjerë të këtij rajoni. Rastësi?
Siç duket dhe në fotografin që pason, Kulla ndahet në 5 nivele-shkallë,
bashkë me terrenin.
Numri 5, sipas Plutarkut, kur i referoheshin gërmës E apo Ej “ata” të
Delfit, simbolizonte shifrën e Universit, pra ajo përbën dhe një ligj të
fuqishëm të natyrës. Nëse për disa prej jush, kjo është një pikëpyetje apo diçka e pa shpjegueshme, atëherë matematicienët na e shtjellojnë
atë më saktë: “Nëse shumëzojmë lartësinë 324 me katër brinjët e tij,
kemi 1296. Duke shumëzuar 5 nivelet me 4 anët e tij, kemi 20. Kështu,
20 X 1296 = 25920. Ky numër është Great Eniaftos i Platonit dhe lidhet
direkt me transferimin e meridianëve (një nga lëvizjet e Tokës).
5 nivelet e Kullës, janë llogaritur dhe janë pozicionuar në distanca precize. Nëse bëjmë një krahasim me planetin Jupiter, duke e vendosur
atë në bazën e Kullës, atëherë kemi atë të marrë në nivelin e parë,
ndërsa vijojnë satelitët e tij, Io, Europa, Ganymede dhe Callisto në majë
të tij.
Kjo sekuencë ritmike duket se lidhet me pozicionet e orbitave të
planetëve rreth Diellit, nëse e vendosnim atë në bazën e Kullës. Pra, atëherë vendet analoge marrin këtë pozicion: Toka, Marsi, Saturni,
ndërsa Jupiteri ndodhet në majë.
Por, numri i saktë i shkallëve të tij, është i lëkundur, kjo sipas çdo
burimi që bazohemi. Sipas matjeve të bazuar në skicat origjinale të
Kullës, shkallët ishin 1710. Aq shkallë sa u ngjit dhe Hitleri kur pushtoi
Francën. Por, shkallët u zvogëluan gjatë dekadës së 1980. Tashmë kemi në total, 1665.
Më e çuditshmja e çështje është se, nëse shumës totale i shtojmë 347 të
nivelit të parë, atëherë kemi 2012!
Mos vallë kjo shifër nënkupton diçka për vitin që po kalojmë apo ka
lidhje direkte me të?!
Por kujdes! Ngjashmëria e tingullit/shprehjes EIFEL me EYE FULL, pra Syri i Plotë
apo Sy i Mbushur, ose më saktë Syri Gjithpamës…
Mos është gjë rastësi, apo mos ju kujton diçka?


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Masonet jan organizata me e madhe ne bot do isht dicka e rrall nese nuk do kishte lidhje me masonet,edhe vet shkenctaret apo njerezit me te shquar ne bot jan pjes e masoneve,ndaj nuk shkatrrohet ajo organizate nese do shkatrrohej i bie qe shumica e sendeve me vlera jan mason ja nje shembull


Statuja e Lirisë dhe FrimasoneriaA Cornucopia of Craftyness...Statuja e Lirisë - Semiramis

Statuja e Lirisë është një tjetër symbol I Vëllazërisë duke nxjerrë në pah pishtarin e ndezur. Statuja e Lirisë është aktualisht Statuja e Lirive ? lirive të shkelura mbi popullin amerikan nga Vëllazëria. Atje ajo qëndron në ishullin e saj në Nju Jork duke mbajtur pishtarin e saj të lirisë dhe amerikanët besojnë që ajo është simboli I lirisë së tyre në Tokën e Të lirëve. Asgjë tjetër nuk mund të jetë më larg të vërtetës sesa kjo. Statuja e Lirisë iu dha Nju Jorkut nga Frimasonët fancezë dhe imazhi I saj binjak qëndron në një ishull në Lumin Senë në Paris. Këto statuja lirije janë pasqyrime të Mbretëreshës Semiramis dhe Isis et al, me rrezet e Diellit rreth kokës së saj. Të lashtët e simbolizonin Diellin në këtë mënyrë. Dhe ata nuk mbajnë pishtarin e lirisë, por pishtarin e të ndricuarve, Elitës së zvarranikëve. Statuja e Lirisë është një symbol i Vëllazërisë i cili thotë: Ne e kontrollojmë këtë vend dhe po juq themi këtë, por ju jeni tepër budallenj për ta kuptuar!Nga, Neo

STATUJA E LIRISË

Statuja e Lirisë në portin e Nju Jorkut u prezantua si një dhuratë nga Masonët francez të Grand Orientit për masonët e Amerikës me rastin e njëqind vjetorit të Republikës së parë Masonike

Ajo mban në dorë ?Pishtarin e Ndricimit? masonik. Gjithashtu I referuar në vitet 1700 nga masonët iluminatë si "Pishtari flakërues I Arsyes". Pishtari përfaqëson "Diellin" në qiell.

Titulli zyrtar i Statujës së Lirisë është, "Liria duke Ndricuar Botën".
Guri I themelit #Guri I themelit së statujës tregon se si u vu me ceremoni masonike (shiko foton e pllakë lart).

SIMBOLI I PISHTARIT

Illuminati do të thotë "dritë e plotë". Një mënyrë për të simbolizuar këtë është të mbajturit e një pishtari. Një pishtar qëndron në majë të Statujës së Lirisë, mbi varrin e J.F. Kenedi dhe mbi një tunel ku u vra princesha Diana.

Autori best seller, Robert Bauval:

"Guri I themelit për Statujën e Lirisë u vendos me një ceremoni solemne në vitin 1884, të organizuar nga lozhat masone të Nju Jorkut.

Statuja e Lirisë u skicua nga skulptori francez Bartholdi dhe u ndërtua nga inxhinieri francez Gustave Eiffel (të dy këta frimasonë të mirënjohur), nuk ishte fillimisht aspak një ?Statujë e Lirisë?, por u planifikua së pari nga Bartholdi për hapjen e Kanalit të Suezit në Egjipt në vitin 1867.

Bartholdi, ashtu si shumë frimasonë francezë të kohës së tij, u zhyt thellë në ritualet ?Egjiptiane?, dhe është thënë shpesh që ai e konceptoi statujën origjinale si një portret të perëndeshës Isis, dhe vetëm më vonë e ktheu atë në një ?Statujë Lirie? për portin e Nju Jorkut kur u refuzua për Kanalin e Suezit."

Perëndesha Isis është e njohur me shumë emra, dhe Juno është një nga ata emra.

Sipër: Perëndesha Romane Juno 735 B.C. (gruaja e Zeusit)

Poshtë: Në mënyrë interesante, perëndesha Juno u paraqit në një monedhë të Vatikanit në vitin 1963 (vini re pishtarin e saj) gjatë periudhës së Papatit të Roncalli-t, që pretendohet të jetë frimason, i emërtuar në mënyrë të cuditshme John XXIII, arkitekt i Vatikanit katastrofik II.

Poshtë: Frederic Auguste Bartholdi, Skulptori i Statujës së Lirisënë një Kartë Masone (vini re kompasin mason dhe skuadrin).

Nga një artikull tjetër I Bauval:

"analogjia e 'pishtarit' është shumë interesante. Statuja origjinale e Bartholdi-t ishte destinuar së pari për Portin Said në gojën e Kanalit të Suezit, do të mbante gjithashtu një pishtar që do të simbolizonte ?Orientin duke treguar rrugën '. Sigurisht 'Grand Orient', është emri i lozhës mëmë masone franceze dhe së cilës I përkiste Bartholdi. Egsiton një tjetër ?pishtar? i ngjashëm që luajti një rol të cuditshëm në Revolucionin francez, por për të cilën do të tregoj më vonë në librin tim të ardhshëm "Talisman". Ai akoma shihet sot në vijën e horizontit të Parisit.

Njerëzit sot nuk e kuptojnë pushtetin e këtij simbolizmi dhe se si mund të përdoren ato me efekt shkatërrues në mendjet e masave jodyshuese. Dhe kjo është shqetësuese. Lëvizja naziste e SS përdori së shumti të gjitha këto ?lojra simbolesh? dhe bëri kërdinë në botë."

Poshtë: "Illuminati" Duke ndricuar Botën (dhe duke na mbajtur të gjithë neve në errësirë) ? foto para 11 shtatorit, ku tregohen kullat e ËTC & Pishtari I Statujës së Lirisë.
'Bafomet'

Bafomet (Baphomet), emri i kokës që adhuronin Knights Templar, përkthehet nga latinistja në anglisht si ?Tempulli I Babait të Paqes së gjithë Njerëzve? nëpërmjet anagramit të teknikës së Gjuhës së Gjelbër e njohur si Anastrophe. Me këtë emër ishte njohur Tempulli I Kananitëve, qyteti kryesor I Salemit, përpara së të binte në dorë të fiseve të Abrahamit, të cilët I vunë ëmrin Jeruzalem.

Duke Qëruar Qepën Okulte më tej, në aplikojmë metodën kriptografike më të sofistikuar masone/templare/kabaliste për Bafometin e njohur si Kodi Atbash dhe arrijmë në kuptimin më të thellë dhe përkthimin e tij ? SOFIA.

Sofia shpesh ilustrohet me një mjekër pasi ka kaluar nëpërmjet Ritualit Magjik Seksual të ?Nxirjes? Alkimike i njohur si ?Puna e Madhe? e cila e shndërroi atë në një Hermafrodit të pavdekshëm dhe të gjithëfuqishme.

Sofia është Astoreth/Lilith/Mari adhurimi I të cilave u ri-prezantua në mënyrë sekrete nga Mbreti Soloman ? I cili thotë që Frimasoneria ishte Mjeshtri I tyre I parë I Madh ? kundër dëshirave të shpreshura të Zotiti nëpërmjet Musait. Ashtoreth kërkoi sakrifica njerëzish të djegur ? mundësiht fëmijët e familjeve të mirënjohura ? e cila u krye në Luginën e Hinnom/Gehenna/Hell(Ferrit) në fund të Malit Zion/Sion.ANNONA --- Perëndesha e korrjeve të grurit dhe hyjnia që mbikqyrte importet e drithit nga Afrika. The goddess of the ëheat harvest, and the deity over-seeing the grain imports from Africa. Atributet: kërcell drithi, kurorw, cornucopia (bri i madh bollëku).

BRITANNIA --- Personifikimi I Provincës Britanike. Antoninus Pius nxori një komplet mon edhash në Romë që do të qarkulonin në Britani.

CERES --- Perëndesha Helene e drithit (Demeter). Vizatuar në monedha bronzi/tunxhi për të sugjeruar një furnizim të bollshëm ushqimi për masat. Atributet: mban drith, pishtar dhe kokë të mbuluar

CYBELE --- Nëna e zotrave, Nëna tokë. Gjithashtu e njohur si Magna Mater (Nëna e Madhe). Atributet: turreted and veiled head, luanë; shpesh duke ngarë një karrocë të tërhequr nga luanë. Titujt: MAGNA MATER, MATER DEI

DIANA, DIANA LVCIFERA --- Perëndesha helene e gjuetisë dhe perëndeshë e hënë (Artemis); gjithashtu mbrojtëse e fëmijëve.. Atributet: gjysëmhënë, pishtar, hark dhe shigjetë, qen gjuetie, dre. Titujt: LUCIFERA (prurëse e dritës), CONSERVATRIX, VICTRIX.

ISIS --- Një perëndeshë egjiptiane e botës së nëndheshme dhe gruaja e Osiris, e cila përfaqësoi lindjen dhe vdekjen e një viti. Atributet: raketake (sistrum), kovë.

IVNO, IVNONIS --- Juno (Hera), bashkëshorte e Jupiterit, dhe mbrojtëse e lindjes së fëmijës. Atributet: pallua, skeptër, pjatw e sheshtw (patera). Titujt: CONSERVATRIX, LVCINA, REGINA

IVNO FELIX --- Juno e Lumtur.

IVNO LVCINA --- perëndesha e dritës.
IVNO REGINA --- Juno Mbretëresha.

IVNONI MARTIALI --- Lufta si Juno.

LIBER --- Perëndesha helene e verës (Bacchus/Dionysios). Atributet: kupë vere, thyrsos (një shkop I zbukuruar me gjete rrushi ), kurora e gjetheve të drethkës, pantera.

LIBERALITAS --- Personifikimi I bujarisë dhe shpeshherë një referencë indirekte për një dhuratw supreme ndaj pupollsisw urbane. Atributet: kub mozaiku, cornupia.

LIBERTAS --- Personifikimi I lirisë. Shpesh I përdorur nga uzurpatorët me pretendimin për t?i rikthyer lirinë Republikës Romane. Atributet: pileus (kapele me majë), skeptër.

LVNA --- Një paraqitje alternative e perëndeshës së hënës, si ato të përdorura nga Julia Domna dhe Gallienus; wshtw mw e pwrshtatshme si njw personifikim I hënës.

MATER MAGNA --- shiko CYBELE

PAX --- Personifikimi i paqes. Atributet: degë ulliri, skeptër, cornucopia, caduceus.

SALVS --- Perëndesha e shëndetit dhe sigurisë. Mbi bazën e një zakoni të vjetër italian që kënaq perënditë duke sakrifikuar një virgjëreshë për gjarpërinjtë e shenjtë. Salus zakonisht shfaqet në një monedhë pas shtypjes së një grushti shteti kundër perandorit ose kur perandori shërohet pas ndonjë sëmundjeje. Atributet: sakrifikimipër gjarpërin nga patera. Gjarpri zakonisht paraqitet duke u ngritur nga altari ose I mbajtur në krahë.

SEGENTIA --- Perëndesha romane e pjekjes së grurit ose e të korrave.

VENVS, VENERIS ---Perëndesha Helene e dasurishë dhe bukurisë (Afërdita). Ajo ishte perëndesha mbrojtëse e Julius Caesar-it dhe pastaj e linjës së Julianit (Venus Genetrix). (VENERIS është is the genative form) Attibutet: molla, figura e vogël e Fitores. Titujt: CAELESTIS (e qiejve), FELIX, GENETRIX, VICTRIX.

VICTORIA --- Perëndesha helene e Fitores (Nike). Shpesh shfaqet si atribut për hyjnitë e tjera, sic është Roma, Jupiteri dhe Venusi. Atributet: kurorë lulesh, krahët.

VVLCAN --- Perëndesha helene e hekurit, zjarrit dhe armëve (Hephaistos). Atributet: cekici, masha,kudhra.GLORIA NOVI SAECVLI --- The glory of the neë age.Virgjëresha i kushtohet Isis-it, ashtu si Leo i kushtohet burit të saj Osiris... Sfinksi, i përbërë nga një Luan dhe një Virgjëreshë, u përdor si symbol për të treguar Nilin e tejmbushur...ata vendosin një kalli gruri në dorën e një virgjëreshe për të shprehur idenë e muajve, ndoshta sepse shenja e Virgjëreshës u quajt nga Orientalët, Sounbouleh ose Schibbolet, që ka kuptimin, epi ose kalli gruri.

Vëlla Joseph Jerome de Lalande
Theemeluesi i Lozhës së Des Neuf Soers (Nëntë Motrat), Paris
Astronomie par M. de la Lande, 1731
Priftëresha e Lartë
Rruga e 13të
Gimel
G


"Lucifer përfaqëson .. Jetën.. Mendimin.. Progresin.. Civilizimin.. Lirinë.. Pavarësinë.. Luciferi është Fjala e Zotit (Logos).. Gjarpëri, Shpëtimtari." faqet 171, 225, 255 (Volumi II)

"Ështa Satani ai icily është Zot për planetin tonë dhe I vetmi Zot."faqe 215, 216, 220, 245, 255, 533, (VI)

"Virgjëresha Qiellore e cila kështu bëhet Nëna e Zotrave dhe Djajve njëkohësisht, pasi ajo është Hyjnia mëshiruese e përheshme..por emri në lashtësi dhe në realitet është Lucifer ose Luciferius. Lucifer është Drita hyjnore dhe tokësore, 'shpirti i Shenjtë? dhe 'Satani'njëkohësisht." faqe 539

Helena Petrovna Blavatsky 32°
Doktrina Sekrete

'Shenja e Virgjëreshës'
'Virgo, Virgjëresha që qan'Masoneria akoma mban si emblemë të vetën një grua që qan mbi një kolonë të thyer, duke mbajtur në dorën e saj një degë akacie, mërsine ose bruke, ndërsa neve na thuhet që Koha qëndron pas duke krehur bukletë e flokëve të saj.Nuk është nevoja të përsërisim shpjegimin e rëndomtë dhe të panevojshëm... të dhënë, për këtë paraqitje të Isis-it,duke qarë në Byblos, mbi kolonën e shkulur nga pallati I Mbretit që mbante trupin e Osiris, ndërsa Horus-i,Zoti i Kohës, hedh ambrosia në flokët e saj.

I shquari Albert Pike 33°
Morali dhe Dogma, faqe 379
Nën Trëndafil...

'Isis'
'Mari'
'Kali'
'Ceres'
'Maria'
'Virgo'
'Lilith'
'Diana'
'Venus'
'Sophia'
'Ishtar'
'Hathor'
'Ostara'
'Lucifera'
'Astoreth'
'Angerona'
'Semiramis'
'Vejusha'
'Baphomet'
'Koka 58m'
'Stella Maris'
'CAPUT LVIIIm'
'Zonja Jonë e Dashur'
'Virgjëresha e Zezë'
'The Illuminatrix'
'Gruaja me ngjyrë të Kuqe'
'Virgjëresha që Qan'
'Virgjëresha Qiellore'
'Zonja e Liqenit'
'Mbretëresha e Qiellit'
'Mbretëresha e Detit'
'Nusja e Burrit të Gjelbër'
'Notre Dame de Lumiére'
'Mbretëresha e Botës'
'Mbretëresha e Botës së Nëndheshme'
'Misteri Babylon' emri i saj...


'Tempulli i Babait të Paqes së gjithë NJerëzimit'
Ajo është akoma 'e papërfunduar'...Dhe mbi ballin e saj një emër ishte shkruar, E FSHEHTA, BABILONIA E MADHE, NËNA E PROSTITUTAVE DHE NEVERIVE TË TOKËS.

________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons