Forumi Kuq E Zi
3 arsye qe e parandalojne mashkullin te qaj  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
3 arsye qe e parandalojne mashkullin te qaj  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
3 arsye qe e parandalojne mashkullin te qaj  Sad-ma10

3 arsye qe e parandalojne mashkullin te qaj

Meshkujt kane gjithashtu momentet e tyre te dobesise. Por nese ata duan te qajne e bejne fshehurazi dhe sidomos jo perpara femres. Perse e mbajne ato kaq shume veten?

Ato nuk qajne : eshte thjesht biologjike
Testeroni redukton deshiten per te qare ne momentin kur perballemi me nje situate te veshtire. Ne kete rast meshkujt reagojne duke u nervozuar ose duke mbajtur qetesine: nje mekanizem mbrojtes qe lejon te mbrohemi nga emocionet e dhimbjes.
Sa me shume meshkujt perdorin pjesen e majte te trurit te tyre ose ate te llogjikes. Ato kane pra tendencen te racionalizojne nje situate per te eliminuar emocionet. Kjo eshte shume enevojshme ne jeten profesionale, por eshte gjithashtu ajo qe mund te krijoje problem komunikimi me femrat.
Nese meshkujt kane frike ta leshojne veten duke perdorur lotet , kjo ndodh edhe pse “ lotet jane te rendesishme dhe per komunikimin” thote psikiatri Patrick Lemoine.

Ato nuk qajne preferojne te veprojne
E dime qe meshkujt preferojne aksionin sesa emocionet. Por disa prej tyre lotet shikohen si humbje kohe. Ato vendosin te qajne kur nuk kane asnje lloj zgjidhje tjeter.

Ato nuk qajne : ato mendojne per nje imazh “ te mashkullit dominues”
Shoqeria ka nje ndikim te rendesishme mbi sjelljen tone. Per meshkujt qe ne femijeri, kultura perendimore ka nje imazh te “ super mashkulli” . I forte, fuqishem, heroik etj.
Meshkujt qe qajne jane jane te “ imagjinuar” . “ Ne kete moment braktisjeje te vetes se tij mashkulli mund te gjendet ne dimensionin e individit te dobet”


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Lotet e nje mashkulli
3 arsye qe e parandalojne mashkullin te qaj  Lotet-267x300
Lotet e nje mashkulli na prekin gjithmone, sepse mbi te gjitha ato qajne ne qetesi dhe ne fshehtesi.

Edhe pse, sot,ato lene pak me shume lote qe ti njomin syte e tyre, por perseri ato mbeten te mistershem per femrat.Burrat qajne!

Ne televizore ose ne kinema, skena e mbyllur qe shfaqet ne syte e tyre te njomur eshte bere paksa e detyruar. Si spektatore , ato kane filluar te mos rezistojne shume, por prap nuk qajne direkte si femrat.

“ Nje nga rastet e fundit qe kam qare, ka qene kur kam pare Kjo dhurate e gjerave te bukura ( film I Zabou Breitman dale ne 2002)”- deshmon nje jurist I moshes 31 vjecare. Ne fakt nuk eshte e thjeshte per nje mashkull te pranoj qe qan.

Por sot, nuk eshte nevoja te kene syte dhe zemren e thate qe te pohojne pjekurine e tyre- ben te ditur psikiatri Patrick Lemoine, autori I librit Lotet e meshkujve.

“Para 100 vjetesh, ndryshimi kufirit midis mashkullit dhe femres ishte mjaft I dallueshem. Por shume shpejt ndodhi qe meshkujt qajne pa e permbajtur veten”

Nuk mund te themi qe eshte vetem kinemaja , qe I ben meshkujt te qajne. Vdekja , dhimbja e dikujt tjeter, ndarja, jane gjerat qe bejne nje burre te qaj. Por, ato kane dhe lote gezimi : dikush qane per lindjen e femijes se tij ,te tjere per nje ndeshje futbolli etj.”

Lotet jane te nevojshem dhe per komunikim”- shpjegon psikiatri Patrick Lemoine “Ato te ndihmojne te shprehesh ate qe ke perjetuar dhe ate cfare ndjen brenda teje. Kjo do te thote qe kur behet fjale per dhimbjen e tyre ato qajne me shume, kurse femrat qajne per ti thene dicka tjetrit ose dhe kur shikojne nje mashkull te qaj”.

Te lodhur te shtregojne dhembet dhe te luajne rolin e nje heroi , meshkujt vendosin ti shprehin momentet e tyre e dobta. Por preferojne ta bejne pa zhurme dhe gjithmone vetem./ikub/


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons