Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Hapesira-kohe rreth Tokes eshte pak e deformuar, tamam siç ishte parashikuar nga teoria e relativitetit te pergjithshem te Einstein-it. Kete teori deri me sot te pa provuar, e ka deshmuar me se fundi, duke matur madhesine e ketij deformini, eksperimenti i quajtur Gravity Probe B i ideuar dhe drejtuar nga Stanford University dhe NASA; ne nje artikull qe eshte duke u publikuar ne Physical Review Letters shkencetaret ilustrojne rezultetet e eksperimentit.
Eksperimenti Gravity Probe B, qe ka nisur ne vitin 2004, ka shfrytezuar 4 xhiroskope ultra-te sakte per te matur dy aspekte te teorise se Einstein mbi gravitetin: efektin gjeodetik, ose ndryshe deformimin e hapesire-kohe rreth nje trupi te ngjeshur, dhe efektin e zvarritjes, qe eshte fenomeni per te cilin Toka shtremberon hapesire-kohe lokale me rrotullimin e saj.
P-B (shkurtimisht) ka vertetuar te dyja efektet duke matur ndryshimet teper te vogla ne aksin e rrotullimit te xhiroskopeve ne krahasim me pozicionin e nje ylli, IM Pegasi (HR 8703).
Nese graviteti nuk ka influence ne hapesire dhe kohen, xhiroskopet e proves Gravity Probe B duhet te ishin gjithmone te drejtuar ne te njejten pike derisa ishin ne orbite. Por, ashtu siç eshte parashikuar nga teoria e relativitetit te pergjithshem, xhiroskopet paten nje ndryshim te vogel ne drejtimin e aksit te rrotullimit nen efektin e gravitetit tokesor.
“Le te imagjinojne sikur Toka te ishte e zhytur ne mjalte. Kur planeti rrotullohet rreth aksit te tij dhe orbiton rreth Diellit, mjalti deformohet dhe krijon vorbulla, dhe e njejta gje vlen per hapesiren-kohe”, shpjegon Francis Everitt, firmetari i pare i artikullit.
Ndryshimi i aksit te rrotullimit te xhiroskopeve per efektin gjeodetik eshte i madhesise se pak mijera miliarkosekonda: “Nje miliarkosekonde eshte trashesia e nje qime floku te njeriut e pare nga nje distance prej 10 miljesh, eshte nje kend vertet shume i vogel, dhe ishte pikerisht kjo saktesia qe duhej te arrinte Gravity Probe B”, shpjegon Everitt. “Per efektin gjeodetik, parashikimi i teorise se relativitetit te pergjishem eshte 6606,1 miliarkosekonda dhe vlerat e matura jane pak me shume se 4% e kesaj vlere.”
“Idea e GP-B eshte e thjesht nga ana konceptuale, por nga pikepamja teknologjike eksperimenti eshte jashtezkonisht kompleks. Idea erdhi 30-40 vjet perpara se te egzistonte teknologjia qe do te mundesonte kete verifikim ” ka shtuar Rex Geveden, pergjegjes i fazes se fillimit te projektit. Dhe ishte pikerisht fale zhvillimit te teknologjive per GP-B qe linden mjetet qe mundesuan krijimin e sistemit GPS.
“GP-B ka konfirmuar dy nga perfundimet me te thella te universit nga Einstein, dhe qe sjellin implikime te medha ne kerkimin astrofizik“, thote Everitt.
“Rezultatet e misionit do te kene nje efekt te gjate ne kohe mbi punen e fizikanteve teorike ne vitet qe do te vijne. Cfaredolloj sfide e ardheshme ndaj teorise se Einstein te relativitetit te pergjithshem do te duhet qe te krahasoje matje me te sakta nga ato qe ka kryer me sukses GP-B”, kane deklaruar shkencetaret.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons