Forumi Kuq E Zi
Bukuria e Zeze - nje pjesez 4.4 bilione vjecare e Marsit mbi Toke!! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Bukuria e Zeze - nje pjesez 4.4 bilione vjecare e Marsit mbi Toke!! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Bukuria e Zeze - nje pjesez 4.4 bilione vjecare e Marsit mbi Toke!! MarsCrust

Bukuria e Zeze - nje pjesez 4.4 bilione vjecare e Marsit mbi Toke!!
Nje meteorit 4.4 bilione vjecar mund te jete shembulli i pare qe njohim nga siperfaqja e Marsit, dhe mund te mbaje celesin e lidhjeve te historise se ketij planeti. Nje gur i tille eshte zbuluar ne shkretetiren e Saharase nga pjesetari i tribuse Bedouin, dhe eshte quajtur Bukuria e Zeze.
Shkencetaret e kane studiuar ate fillimisht ne muajin shkurt dhe eshte vleresuar atehere te ishte rreth 2 bilione vjecar. Por profesori Munir Humayun i Universitetit te Floridas dhe skuadra e tij kane bere eksperimente me komplekse me kete gur per te cilin zbuluan se ishte edhe me i vjeter se aq.
Ky gur daton rreth 100 milione vite pasi siperfaqja e reres mbuloi sistemin diellor. Ne e dime se Marsi e krijoi siperfaqen e tij ne 100 milioneshin e pare te krijimit te planeteve, dhe u formua njekohesisht me siperfaqen e Tokes dhe Henes, duke perbere tre siperfaqet me te vjetra te sistemit diellor”, thote Humayun.
Ndersa meteoritet ne mars ishin te rralle, Bukuria e Zeze eshte jashtezakonisht domethenes per shkak te perberjes se ujit qe permban – 6000 pjese per milione, krahasimisht me 200-300 qe permbajne meteorite te tjere. Me fjale me te thjeshta, ky gur eshte prova e pamohueshme se Planeti i Kuq dikur ka qene i mbuluar nga uji, dhe ka patur mjedis te ngjashem me te Tokes.
Ne raportin e tij te publikuar per te perditshmen Nature, Humayun gjithashtu thekson se guri permban gjurme te metaleve si iridiumi, cka do te thote se vjen nga krateri Gusev i zonave me te larta te Marsit, para biliona viteve me pare, dhe pas perplasjes eshte shperndare neper hapesire ne pjese me te vogla.
Black-Beauty-Mars
Ky gur i kuriozitetit eshte konfirmuar muajin e kaluar si nje nga meteoritet me te rralle te Marsit qe mberrin ne Toke, bazuar ne sasine e argonit qe permban, i cili eshte gaz qe nuk reagon ndaj perberjeve te tjera.
Edhe pse argoni egziston edhe pertej sistemit diellor, Marsi ka mundesne speciale te matur te argonit te rende, qe provon se planeti ka qene dikur i mbuluar nga uji. Gjithesesi, pasi Dielli u largua nga siperfaqja e Marsit, ai u kthye ne vendin e ftohte e te thate qe njohim sot.
Humayun thote se eksperimente te ngjashme jane bere mbi Bukurine e Zeze per te konfirmuar origjinen e tij, por perberja e tij e rralle do te coje drejt zbulimeve te reja.
“Kjo lidhje nuk mund te behet mes tipeve te tjera te meteoriteve. Edhe Epoka e Lashte e zikronit nuk eshte me e re sesa mbetjet e matshme te ketij meteoriti. Ka edhe perberje te ngjashme me ate te Marsit, cka eshte shume unike”.
Zbulimi eshte vetem nje nga pjesezar e misterit te historise se Marsit.

Bukuria e Zeze - nje pjesez 4.4 bilione vjecare e Marsit mbi Toke!! Black-Beauty-Mars


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons