Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Planeti me dendesi identike si Toka prej Fri 13 Dec 2013, 17:23

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Planeti me dendesi identike si Toka


Planeti 400 vite dritë larg është zbuluar nga shkencëtarët, të cilët e kanë quajtur atë planetin "Kepler 78b". Shkencëtarët thonë se është 1.2 herë më i madh se Toka dhe ka një dendësi pothuajse identike me të. Megjithatë, jeta në këtë planet është e pamundur pasi temperaturat shkojnë deri në 2800 gradë celcius.

Ata besojnë se përveç përmasave thuajse të njëjta me rruzullin tonë, ky planet i ri ka edhe të njëjtën sasi të hekurit dhe të shkëmbinjve.

''Edhe pse planeti është i pabanueshm, autorët e studimit mendojnë se është një ogur i mirë për zbulimet e tjera shkencore''.

“Kepler 78b”, rrotullohet rreth një ylli, i cili është pak më i vogël se Dielli dhe ndodhet rreth 400 vjet dritë larg nesh.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Planeti me dendesi identike si Toka prej Thu 06 Mar 2014, 17:41

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster

Kepler, planeti me dendësi 'identike' si Toka
Planeti 400 vite-dritë larg është zbuluar nga shkencëtarët , të cilët e kanë quajtur atë planetin Kepler.


Shkencëtarët thonë se është 1.2 herë më i madh se Toka dhe ka një dendësi pothuajse identike me të.
Ata besojnë se Kepler së shumti përbëhet nga shkëmbi dhe hekuri .
''Edhe pse planeti është i pabanueshm, autorët e studimit mendojnë se është një ogur i mirë për zbulimet e tjera shkencore''.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons