Forumi Kuq E Zi
Pse disa njerez kane frike nga macja e zeze?! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Pse disa njerez kane frike nga macja e zeze?! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Pse disa njerez kane frike nga macja e zeze?! Empty Pse disa njerez kane frike nga macja e zeze?! prej Mon 02 Dec 2013, 18:17

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Po t'ia bejme kete pyetje nje njeriu qe kthehet nga rruga, kur i del perpara nje mace e zeze, zor se mund te marrim nje pergjigje me vend. As ai vete nuk mund te shpjegoje shkakun e veprimit te tij. Ne rastin me te mire ai do te shfajesohet duke thene se e ben kete, se i eshte bere zakon qe ne femijeri. Ky besim lidhet me perfytyrimet e stergjysherve tane mbi te ashtquajturit "lugeter". Po pse pikerisht macja e zeze ndjellka fatkeqesi? Sepse me ngjyren e zeze, me erresiren, stergjysherit tane, jo pa arsye e lidhnin macen e zeze me shume fatkeqesi. Nata e erret, shpella e erret, pylli i erret, te gjitha keto ishin te frikshme per njerezit, permbanin rreziqe, fshihnin bisha te egra.

Por eshte e cuditshme se ne disa vende macja e zeze nuk eshte bartese e se keqes, po perkundrazi. Ne Angli per shembull, mendojne se macja e zeze ndjell mbaresi, kurse e bardha, fatkeqesi. Marinaret e vjeter, qe dine shume nga besetytnite, mendojne se macja ne bordin e anijes ndjell mbaresi, sidomos kur eshte e zeze, pa asnje njolle te bardhe. Prandaj, ne raste katastrofash detare ato i shpetojne se bashku me grate e femijet. Ne zonat bregdetare te Jorkshirit ne Angli, ku jetojne shume peshkatare ka ekzistuar kjo besetytni: per sa kohe qe gruaja e peshkatarit mban ne shtepi mace te zeze, i shoqi ne det nuk do tja dije per asnje stuhi. Autori i librit "Historia e Skarboros", qe eshte botuar ne shekullin e XIX , tregon se per shkak te kesaj besetytnie ne qytetin Skarboro macet e zeza kushtonin shtrenjte saqe askush nuk ishte ne gjendje ti mbante ato, sepse i vidhnin vazhdimisht. Kurse ne Egjiptin e lashte macet nderoheshin dhe mbaheshin si kafshe te shtrenjta.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons