Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kina dërgon në hënë “Lepurushin Xhad” prej Sun 01 Dec 2013, 20:18

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Kina ka prezantuar sot një mjet që do ecë në sipërfaqen e Hënës, gjë që përbën një hap të madh përpara për programin ambicioz të saj në hapësirë​. NOA i referohet agjencisë dailymail.co.uk, e cila shkruan se Kina është vendi i tretë në botë pas SHBA dhe Rusisë që do të nisë një hulumtim në hënë me anë të pajisjes së quajtur “Lepurushi Xhad”, emër i marrë ky nga mitologjia vendase. Ora e lëshimit të pajisjes ka qenë 01:30 me orën lokale. Misioni është pjesë e një projekti, sipas të cilit Kina shpreson të ndërtojë një bazë të përhershme hënore, në mënyrë që të mundësojë  nisur misionet e ardhshme në Mars brenda 15 viteve të ardhshme. Pajisja, e cila mund të ngjitet deri në 30 gradë dhe të udhëtojnë deri në 200 metra në orë , ka si shënjestër një krater të madh vullkanik, i njohur me emrin Iridum. “Lepurushi Xhad” do të mbërrijë atje në 14 dhjetor. Shpikja kineze është projektuar për të ecur në sipërfaqen hënore për të paktën 90 ditë tokësore-3 ditë hënore, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth pesë kilometra katrorë. Pajisja do të bëjë të mundur fotografimin e imazheve të rezolucionit të lartë të shkëmbinjve, në një zonë të sheshtë, të formuar nga bazalti i shkrirë, që kanë çliruar  vullkanet hënore disa miliardë vjet më parë . Udhëtimi i dhe ulja e saj përfundimtare, do të monitorohet nga afër nga Agjencia Hapësinore Evropiane ( ESA ), e cila është duke bashkëpunuar ngushtë me Kinën. Emri i trupit hapësinor është zgjedhur pas një sondazhi në internet , në të cilën morën pjesë miliona kinezë. Ouyang Ziyuan , kreu i projektit në fjalë, u shpreh se sipas besimeve të lashta kineze, shenjat e errëta në sipërfaqen e hënës ishin pallate, pemë si dhe shihnin figurën e një lepuri. Nga besimet e lashta vjen dhe emri i “Lepurushit Xhad”. /f.b/


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons