Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Bota e humbur ‘MU’ prej Wed 27 Nov 2013, 20:08

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

MU eshte emri i nje kontinenti hipotetik qe supozohet se ka ekzistuar ne nje nga oqeanet e Tokes por eshte zhdukur me evoluimin e historise njerezore. Mu i referohet nje toke te fundosur dhe shkaterruar nga nje katastrofe.
Koncepti dhe emri jane propozuar per here te pare nga shkrimtari dhe udhetari i shek. XIX Augustus Le Plongeon, i cili tha se shume qyteterime te lashta si ai i Egjiptit dhe Amerikes Qendrore, te cilat u krijuan nga njerezit e larguar nga MU qe ne ate kohe shtrihej ne Oqeanin Atlantik.
Ky concept u popullarizua dhe u zgjerua me shume nga James Churchward, i cili pohoi se dikur MU ndodhej ne Oqeanin Paqesor.
Ekzistenca e Mu eshte kundershtuar ne vitet e mevonshme. Shkencetaret e sotem nuk jane dakord me konceptin e MU (dhe te kontinenteve te tjere te humbur si Lemuria) dhe mendojne se eshte fizikisht e pamundur pasi sipas tyre nje kontinent nuk mund te fundoset dhe as te shkaterrohet ne nje kohe kaq te shkurter sic pretendojne disa te tjere.
MU sot konsiderohet te jete nje vend imagjinar. 

Konceptet mbi MU
James Churchward tha se MU ishte origjina e perbashket e qyteterimeve te medha te botes se lashte te Egjiptit, Greqise, Amerikes Qendrore, Indise, Burma etj, duke perfshire edhe Easter Island, dhe ne vecanti ishte burimi i arkitektures megalitike te lashte.
Ne vitin 1930, Atatürk, themeluesi i Republikes Turke, u interesua mbi punen e Churchward dhe e konsideroi MU si vendndodhja e mundshme e origjines se Turqise.
Masaaki Kimura ishte nje studiues, profesor japonez, i cili sugjeroi se disa rrenoja nenujore qe ndodhen prane brigjeve te ishullit Yonaguni te Japonise (te njohura si Monumenti Yonaguni), jane rrenojat e MU.
(O.C/ infoalbania)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons