Forumi Kuq E Zi
Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Empty Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! prej Sun 03 Nov 2013, 22:24

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Siç deklaron vetë autori, kanadezi Gaston Lacombe, janë imazhe që të bëjnë të mendosh dhe duhen diskutuar mbi rolin e kopshteve zoologjike në gjithë shoqërinë njerëzore, e ndërgjegjshme për rrezikun e zhdukjes së qindra specieve nga faqja e dheut.

”Të gjithë i duam kafshët dhe të gjithë, jo vetëm fëmijët, adhurojnë të shkojnë në kopshtin zoologjik – thotë fotografi – por ajo dritë e vrarë, muret e gjelbërta dhe bimët plastike nuk respektojnë habitatin e tyre natyral”, thotë fotografi. tigri Herën e parë që fotografova një buf në majë të një kaktusi më dha përshtypjen e një vendi të pabanueshëm, si të jetonte brenda një dhome të trishtë, në një zyrë të privuar nga njerëzit dhe ngjyrat. Ka qenë ai moment kur ndjeva se duhet të dokumentoja këndvështrimin tim përmes aparatit fotografik, një lloj zileje alarmi për të ngritur një seri pyetjesh: Kopshtet zoologjike janë të rëndësishëm në formimin tonë, por me çfarë çmimi për kafshët? Çfarë mund të bëjmë për t’i bërë më të mirë? Nga viti 2009, Gaston Lacombe ka vizituar 21 kopshte zoologjike në nëntë vende të botës – nga SHBA në Sri Lanka, Filipine, në Itali, duke kapur momente apo lëvizje dhe vështrime të tigrave, arinjve, zogjve, krokodilëve etj. “Kam parë kopshte zoologjikë, që duket se përpiqen t’u ofrojnë kafshëve kushte jete të përshtatshme. Por ka të tjera që janë burgje të vërtetë dhe duhet të mbyllen menjëherë. “Edhe pse nuk është ky objektivi im, por ftesa për të marrë në konsideratë këto hapësira dhe arsyet për të cilat ato janë krijuar”.


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Luani10


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Ariu10


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Ariu210


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Ariu_z10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Breshk10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Bufi10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Bufii10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Dhelpr10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Dhelpr11

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Krokro10


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Tigri10


Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Shqipo10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Huta10

Trishtimi i kafshëve në kopshte zoologjike! Majmun10


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons