Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 15 SHPIKJET MË INTERESANTE NË BOTË prej Sun 06 Oct 2013, 14:49

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
15 SHPIKJET MË INTERESANTE NË BOTË

1. “Zbulimi i Amerikës ” – Kristofor Kolombi në vitin 1492 duke udhëtuar me anije rreth botës, bëri një nga zbulimet më të rëndësishme të të gjitha kohërave;
zbuloi kontinentin e ri, emrin Amerikë e morën nga Ameriko Vespuçi. Ky fakt hyn në një nga zbulimet më të mëdha, për arsye se hapi rrugë për shumë gjëra të reja.

2. “Sistemi heliocentrik” – është rizbuluar

nga Nikolla Koperniku në vitin 1543, por kishte një të metë dhe kjo është mbushur me tri ligjet nga Johan Kepler. Ky hyn në zbulimet më të mëdha, për arsye se ishte hequr ideologjia se, kështu dielli sillet rreth tokës, që ishte mbajtur nga kisha për më shumë se 1400 vjet.

3. “Shpikja e teleskopit ” – teleskopin e parë e kanë ndërtuar mjeshtrit danezë, por epitetin e babait të teleskopit e ka Galileo, i cili e ka zbuluar më 1610, ku me atë zbuloi shumë gjëra deri atëhere të panjohura për njerëzimin.

4. “Shpikja e makinës me avull ” – këtë zbulim madhështor e bëri James Wati dhe kjo ishte kthesë në historinë njërzore, sepse u hapën shumë shtigje të reja për njeriun dhe kështu hyn në rrethin e ngushtë të zbulimeve më të rëndësishme.

5. “Shpikja e rrymës elektrike” – rrymën elektrike që e njohim sot, e ka shpikur Nikolla Tesla. Pa energji elektrike sot jeta nuk paramendohet dhe kështu Tesles i takojnë merita shumë te medha qe e ka çuar boten perpara.

6. ” Shpikja e telefonit ” – telefonin e pare e ka bere Alexander Graham Bell. Sot jeta pa telefon eshte gati e pamundur, per shumicen e njerzve. Telefoni si mjet komunimi ka luajtur nje rol shumë te rendesishem ne jetet tona dhe keshtu hyn ne zbulimet me te rendesishme.

7. “Shpikja e aeroplanit ” i bere nga vellezerit Wright ne vitin 1903 eshte i një rendesie te veçantë, sepse eshte me e lehte te pershkruajë rrugë te gjata dhe te sigurta.

8. ” Teoria e relativitetit” – nje nga teoritë me te kompletuara te te gjitha kohrave e zbuluar nga super gjeniu Albert Anjshtanj me 1905 dhe beri qe fizika te hype në nje shkallë edhe me lartë.

9. “Shpikja e televizorit” – eshte bere nga John Logie Baird me 1925. Eshte ne nje nga zbulimet e rëndësishme, sepse jeta sot pa tv eshte gati e pamundur, sepse te gjitha gjerat sot kryhen permes tv dhe ka nje rol të madh jetesor ne ditet e sotme.

10. ” Shpikja e penicilinit ” – penicilina eshte zbuluar nga Alexander Fleming me 1928 dhe ka hyrë ne histori, sepse ka shpetuar me miliona njerez nga sëmundje te ndryshme dhe vazhdon te shpetojë.

11. “Shpikja e radarit ” eshte bere nga Christian Hulsmeyer me 1904, por radari qe njohim sot eshte bere nga shkencetaret britanikë ne luften e dyte boterore. hyn ne zbulimet me te medha sepse ka shpetuar miliona njerez.

12. ”Zbulimi i ADN” ADN eshte zbuluar nga dy shkencetarët; Francis Crik dhe James Watson me 1953 dhe eshte i nje roli jetesor, sepse eshte mundesuar spjegimi i shumë gjerave, qe nuk kishin shpjegim, por edhe mundesi per shumë gjera te reja.

13. ”Shpikja e aspirines” zbulimi i aspirines ka nje rendesi te veçantë, sepse pa te shumë njerez do te kishin vdekur dhe ka rol shumë te rendesishem ne eliminimin e shumë sëmundjeve.

14. ”Shpikja e kompjuterit dhe internetit” eshte bere nga ushtria amerikane ne vitet 1970-1980 dhe dita dites po behet pjesë e pandashme e jetes sone te perditshme. Ne te gjitha drejtimet jetesore jeta pa kompjuter dhe internet eshte gati e pamundur.

15. ”Arritja e klonimit” klonimin e pare e ka bere nje shkencetar kinez, por kurre nuk ishte publikuar kjo arritje e tij.

Klonimin e pare qe eshte publikuar eshte ne vitin 1996 me delen Dolly.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons