Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 50 kuriozitete me te rralla ne bote prej Thu 19 Sep 2013, 12:15

luani

avatar
Administrator
Administrator
50 KURIOZITETE ME TE RRALLA NE BOTE.


. Femra qe ka lindur me shume femije eshte nje ukrainase. Ajo ka lindur 69 femije, nga te cilet vetem dy i kishin vdekur gjate lindjes.


2. Femija me i rende ne bote eshte lindur ne vitin 1954 nga italiania Carmelina Fdele nga Aversa. Djali i saj peshonte diten e lindjes 10,2 kg.


3. Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje.


4. I vetmi majmun qe eshte denuar nga nje gjykate e vertete eshte shimpanzeja Coco ne Florida, ne vitin 1984. Ky majmun jetonte me nje te papune artist, i cili jepte spektakle te vogla. Shuma e vjedhur arrinte vlerat 200 000 USD. Ai u denua me burgim te perjetshem.


5. Libri qe mban rekordin me te madh per shitje eshte ai i Hillary Klintonit, me librin autobiografi “Histori e perjetuar”. Ne diten e pare te hedhjes ne treg te ketij libri, ne qershor te vitit 2003, u shiten ne nje dite (rekord) 200 000 kopje te tij.


6. Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional eshte mbiemri Chang. Rreth 75 milione njerez ne Kine kane kete mbiemer. Vendin e dyte e ka mbiemri Smith ne Angli. Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer.


7. Kazinoja me e madhe e botes gjendet ne MGM - HOTEL, ne metropolin e Las Vegasit. Ne nje siperfaqe afersisht 16 000 kuadrat meter, gjenden pothuajse 3500 automate te lojerave te ndryshme dhe 165 tavolina loje.


8. Biblioteka me e madhe ne bote gjendet ne kryeqytetin amerikan Uashington. Kjo biblioteke u ndertua ne 24 Prill 1800. Ne te gjenden 107 milione shkrime te te gjitha arteve.


9. I vetmi elefant ne bote qe flet eshte pjesetar i nje cirku rus. Ky elefant mundet te thote deri ne 20 fjali. Elefanti ka jetuar qe ne vogeli mes njerezve dhe ka arritur te artikuloje tinguj njerezish.


10. Burri me i shkurter ne bote eshte Gul Mohammed nga India. Pas matjeve te bera me 19 qershor 1990 ne spitalin “Rahm Manohar” te New Delphit (In), u arrit se ai eshte vetem 57 cm dhe mban deri me sot rekordin.


11. Si gruaja me e vogel ne bote deri me sot eshte konsideruar Pauline Musters, e lindur ne 26 nentor 1876 ne Holande. Mbas lindjes se saj, ajo ishte vetem 30 cm. Ne moshen 9-vjeçare ajo ishte 55 cm dhe peshonte vetem 1,5 kg, ndersa ne moshen 19-vjeçare ajo arriti vetem ne 61 cm e gjate.


12. Shteti qe konsumon me shume buke ne bote eshte Turqia. Llogaritjet tregojne se mesatarja e çdo personi ne perdorimin e bukes arrin ne 199,6 kg.


13. Pijanecet me te shumte ne bote jane ne Irlande. Çdo personi i takon te pije mesatarisht 12,3 liter pije alkoolike, vere, birre etj.


14. Duhanxhinjte me te shumte ndodhen ne Kine. Sipas llogaritjeve te fundit, ne Kine jane shitur 1,69 bilione cigare (me shume se ne çdo vend tjeter). Ne gjithe boten jane shitur 5,5 bilione cigare.


15. Operacioni me i gjate ne bote ka zgjatur 96 ore gjithsej. Ka nisur ne daten 4 deri ne daten 8 shkurt te vitit 1951, ne nje spital te Çikagos. Pacientja Getrude Lewandowski mbas operimit kishte reduktuar peshen e saj gjate ketyre 96 oreve, nga 280 kg ne 140 kg.


16. Rekordin per gjatesi per grate e mban Zeng Jinlian nga Kina. Ajo tashme ka vdekur, por rekordi nuk eshte thyer akoma. Ajo ishte 2 meter e 48 cm. (Ka vdekur me 13 shkurt 1982).


17. Rekordin per grate me peshe me te rende mban amerikania Rosalie Bradford. Ne janarin e vitit 1987 ajo arriti dhe kulmin e peshes se saj, me 544 kg.


18. Doktori me i ri ne bote eshte Balamurali Ambati, i lindur ne Amerike me 29 qershor 1977. Ai u diplomua ne Maunt Sinai SChool of Medicine ne New York City, me 19 maj 1995, ne moshen 17-vjeçare.


19. Binjaket me te rende ne bote jane vellezerit Billy Leoni, (lindur me 1946 dhe qe vdiq ne vitin 1979) me te vellane Benny LLoyd, po i lindur ne vitin 1946 dhe qe vdiq ne vitin 2001. Ata peshonin pas moshes 6-vjeçare, njeri 337 kg dhe tjetri 328 kg.


20. Si mamaja me e vjeter ne bote deri me sot mbahet Rossana dalla Corte, e cila lindi me 18 qershor 1994, ne moshen 63-vjeçare, nje djale.


21. Sipas studimeve me te fundit, nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore gjate gjithe jetes se tij duke u ruajtur e qethur.


22. Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore. Nderkohe qe shpejtesia e te tjerave eshte shume here me e vogel.
23. Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.


24. Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.


25. Ne nje nate te kthjellet, sipas astrologeve amerikane, çdo njeri mund te shohe jo me pak se rreth 2000 yje me sy te lire.


26. Vetem mushkonjat femra pickojne, nderkohe qe mushkonjat e seksit mashkull duan te “sorrollaten” ne zona te ndotura si keneta, etj.


27. Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe. Sipas dietologeve, eshte me mire qe limoni te konsumohet i shtrydhur ne uje.


28. Shteti me me teper rruge te asfaltuara ne te gjithe boten mendohet te jete Franca. Madje kjo eshte shenuar edhe ne rekordet Gines.


29. Nje shqiponje mund ta shohe prene e saj qe 3000 metra larg, nderkohe qe kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.


30. Eshte vertetuar qe asnje person nuk mund te teshtije pa i mbyllur syte. Shkencetaret kane bere edhe eksperimente per kete dhe kane arritur ne perfundimin se eshte e pamundur.


31. Nga barku i vajzes 20-vjeçare nga Devoni Jugor, Angli, u nxor “topi” nga qimet e flokeve te saj te cilat i kishte gelltitur. Ai ishte i rende 2,5 kg. Operimi u realizua ne mars 1985.


32. Kompjuterat modern jane ndertuar duke u bazuar ne sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit te nje zvarritesi.


33. Nje njeri i rritur merr fryme afersisht 25 000 here ne dite. Kurse rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.


34. Eshte vertetuar qe mundesia per te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000. Kur ndodh te gjithe njerezit nuk duhet te kene gjera te hekurta ne duar.


35. Mjalti mund te qendroje pa u prishur 3000 vjet dhe per kete arsye dylli i mjaltit perdoret per procesin e mumjazimit.


36. Video-lojerat i bejne femijet e trashe dhe agresive, nderkohe qe perdorimi i teper i kompjuterit orar pa orar u demton atyre qetesine nervore.


37. Shtepiaket tradhtojne burrat virtualisht. Ato jane te kenaqura me aktivitetin e tyre fizik dhe kerkojne nga “miku” i internetit kenaqesi shpirterore.


38. Rekordin e martesave e ka thyer nje 85-vjeçar, i cili eshte martuar plot 130 here. Ngjarja e pazakonte ka ndodhur ne Kenia, ku Ancentus Akuku ka deklaruar se i eshte dashur shume mund dhe diktature per te pasur familje te lumtur.


39. Nje amerikan kaloi nje jave ne burg per arsye se tre femijet e tij te vegjel ishin djegur nga dielli gjate pushimeve ne plazh.


40. Ndertimi i Shtepise se Bardhe ne Amerike filloi ne vitin 1792. Ne vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e pare qe jetuan aty.


41. Lotet eshte zbuluar se kane efekt qe te zhdukin bakteriet dhe te mbrojne syte nga infeksionet.


42. Ne gjuhen e njeriut gjenden 100 lloje damaresh per te shijuar. Ne sy gjenden 130 milione qeliza shikimi.


43. Krokodili eshte e vetmja kafshe qe vazhdon e zgjatet deri ne diten e fundit te ekzistences, centimetrat e saj ndryshojne nga muaji ne muaj.


44. Titaniku eshte anija qe konsiderohet si anija e pare gjigante ne bote. Kapaciteti ka qene 46000 tone, me gjatesi 268 m dhe lartesi 53 m. Mund te udhetonin 1343 udhetare.


45. Kenga me e gjate ne boten e muzikes mbahet himni sovjetik, i perbere nga 65 strofa. Ne maj te vitit 1987, nje moderator kanadez mendoi ta shtonte himnin, i cili brenda pak javesh rekordi arriti ne 689 strofa.


46. Nga nje operacion ne temth qe iu be nje pacienti ne Londer, kirurget hoqen afro 230530 gure te vegjel nga temthi i tij me madhesi 1,5 deri 15 milimetra.


47. Truri me i vjeter ne bote eshte gjetur nga arkeologet ne Torfmoor ne Florida. Eshte gjendur truri i nje 45-vjeçareje e cila kishte jetuar afersisht 8000 vjet me pare.


48. Poezia me e gjate ne bote u perfundua mbas 30 vitesh pune nga shkrimtari Jose´ Rumanzo nga Ecuador. “Perusia” perbehet nga 7 volume, me 5000 faqe gjithsej dhe nga 230 000 rreshta.


49. Syri i nje struci eshte me madh se truri i tij, nderkohe qe ne trurin e maceve ka me shume se 32 muskuj.


50. Eshte vertetuar qe nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale. Kurse breshka mund te ece me 10 km ne ore

2 Re: 50 kuriozitete me te rralla ne bote prej Tue 01 Oct 2013, 17:28

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
6. Mbiemri me i shpeshte ne bote ne rangun internacional eshte mbiemri Chang. Rreth 75 milione njerez ne Kine kane kete mbiemer. Vendin e dyte e ka mbiemri Smith ne Angli. Rreth 800 000 veta e kane kete mbiemer.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons