Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Arritja e shkencës: Miu me zemër njeriu prej Sat 17 Aug 2013, 16:59

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shkencëtarët amerikanë arritën të rrisin një zemër funksionale miu, të ndërtuar me inde njerëzorë, në një zbulim të madh që mund të ndryshojë të ardhmen e shkencës përgjithmonë.

Nëse rezultatet tejet inkurajuese të deritanishme do të konkretizohen, organet apo qelizat e domosdoshme për të kuruar shumë sëmundje mund të jenë të kudondodhura, për të gjithë ata që do të kenë nevojë.

Eksperimenti mbi minjtë u krye duke marrë zemrën e tyre, e cila zhvishej nga qelizat e saj dhe pajisej me qeliza njerëzore të rritura në një nivel të caktuar në kushte laboratorike.

Pavarësisht këtij ndryshimi gjenetik, zemra e miut vazhdonte të ishte funksionale dhe lejonte brejtësin që të vazhdonte jetën, pasi i ritransplantohej në trupin e mbajtur gjallë për disa ditë me anë pajisjesh.

Aftësia për të vënë në funksion organe të veshur me qeliza laboratorike do të thotë se në të ardhmen, shkencëtarët mund të jenë në gjendje të krijojnë edhe organet në këto kushte, po ashtu si qelizat e nevojshme për të luftuar sëmundje si parkinsoni apo alzheimer.
/ Top Channel


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Arritja e shkencës: Miu me zemër njeriu prej Mon 09 Sep 2013, 08:04

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
e cuditshme sidomos x ne qe kena frik mijt


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons