Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
[center[/center]
Regjizori i filmave Edgar Wright, i njohur per filma si "Shaun of the Dead" ka deklaruar qe ai do te beje nje film ne lidhje me nje Njeri-Milingone, nje superhero i revistave me figura qe mund te zvogelohet ne madhesine e nje milingone dhe te komunikoje me milingonat. Nese ky film do te jete i ngjashem me revisten me figura, ne te do te krte gjithashtu milingona ne madhesine e njerezve. Kjo gje i vuri shume persona ne mendime: A mund te kete vertet milingona ne madhesi njerezore? Dhe pse nuk jane insektet me te medha?
Ne fakt kerkuesit dhe shkencetaret nuk e dine ende pergjigjen e kesaj megjithese shume hipoteza jane hedhur ne lidhje me faktin se pse insektet dhe artropodet e tjere nuk behen me te medhenj.
Hipoteza e pare eshte qe ekzoskeletonet e insekteve mund te mos jene mjaftueshem te fuqishem ne menyre qe tu lejohej atyre te beheshin me te medhenj, keshtu ekzoskeletet e tyre do te duhet te beheshin shume te trashe. Jon Harrison, nje fiziolog insektesh ne Arizona State University e mesoi kete teori si nje fakt te vendosur gjate trajnimit te tij, por ne fakt ekzistojne shume pak te dhena ne mbeshtetje te kesaj teorie. Studimi i vetem qe eshte marre me kete ceshtje zbuloi qe artropodet me te medhenj nuk kane ekzoskelete me te medhenj.
"Keshtu qe nuk ka te dhena direkte qe te mund te vertetohet kjo teori." - tha Harrison.
Nje teori e lidhur me kete sugjeron qe te qenit me i madh i ben ato te jene nje ushqim me terheqes. Nje studim ka treguar qe madhesia e mizave antike eshte ulur me rritjen e evolimit te zogjve, duke sugjeruar keshtu qe krijesat e vogla ishin me te afta per te evituar kafshet grabitqare.
Nje mundesi tjeter: "Insektet kane sisteme qarkullimi te hapura, ku gjaku dhe lengjet e trupit nuk jane te mbajtura neper ene ashtu si ndodh me shumicen e vertebroreve. Kjo e ben me te veshtire qe gjaku te levize ne nje trup me te madh, pasi qarkullimi do te pengohej nga graviteti qe e terheq gjakun per poshte."
Ndoshta hipoteza me e besueshme eshte ajo qe Harrison e ka studiuar gjeresisht, eshte ajo ne lidhje me rolin qe luan oksigjeni. Insektet "marrin fryme" nepermjet tubave te vegjel te quajtur trakea, qe e transportojne oksigjenin nga atmosfera tek qelizat e vogla. Kur insektet te arrijne nje madhesi te caktuar, insektet do te kene nevoje per me shume oksigjen nga sa mund te kaloje permes trakeas se tij.
Ne mbeshtetje te kesaj teorie vjen fakti qe rreth 300 milion vjet me pare shume insekte ishin shume me te medhenj nga sa jane tani. Ne ate kohe perqendrimi i oksigjenit ne atmosfere ishte rreth 35% ndersa sot eshte 21%.
Kerkimet e Harrison kane arritur ne rezultatin qe pothuajse te gjitha insektet behen me te vogla nese i vendos ato ne kushte me oksigjen te ulet , dhe shume prej tyre behen me te medhenj nese u jep me shume oksigjen. Ka nga ato qe behen 20% me te medhenj ne nje gjenerate te vetme.
Megjithate sipas Harrison ka ende shume pyetje qe kane nevoje per pergjigje.
Sipas tij: "Milingona te medha sa nje njeri? Nuk do te thoja qe nuk mund te ndodhe."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
ca nuk po lexoj me then te drejten


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons