Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


E keni pyetur ndonjehere veten se si ka mundesi qe ju jeni te vetmit te cilet sulmohen nga ushkonjat nderkohe qe personat qe rrine me ju nuk ankohen prej tyre?

Nuk jeni te vetmit. Rreth 20% e njerezve, duket se jane vecanerisht te shijshem per mushkonjat dhe sumohen me shume se e zakonshmja. Dhe nderkohe qe shkencetaret ende nuk kane nje kure per kete pervec se evitimi i pickimeve me ane te larguesit te mushkonjave, te pakten kane disa ide se pse disa prej nesh jane me te predispozuar se te tjeret qe te sulmohen prej mushkonjave. Ja dsa faktore qe mund te luajne nje rol:

Grupi i Gjakut

Nje studim tregoi qe mushkonjat sulmonin njerezit me grup gjaku 0 pothuajse dy here me shume se njerezit me grup gjaku A. Njerezit me grup gjaku B jane diku ne mes.

Dioksidi i karbonit

Nje prej menyrave kyce qe mushkojat lokalizojne prene e tyre eshte duke nuhatur dioksidin e karbonit qe nxirret me fryme. Si rezultat i kesaj, njerezit qe nxjerrin me shume dioksid karboni, jane me te predispozuar te sulmohen nga mushkonjat.

Ushtrimi dhe Metabolizmi

Pervec dioksdit te karbonit, mushkonjat i gjejne viktimat e tyre duke nuhatur acidin laktik, acidin urik, amoniakun dhe substanca te tjera qe nxirren me ane te djerses dhe terhiqen gjithashtu nga njerezit me temperature me te larte trupore. Duke qene qe ushtrimi i rende rrit acidin laktik dhe nxehtesine ne trup, ju ben qe te bini me shume ne sy tek insektet. Nderkohe, faktoret gjenetike influencojne sasine e acidit urik dhe substancave te tjera te nxjerra nga cdo person, duke i bere disa persona qe te gjenden me lehtesisht nga mushkonjat.

Bakteriet e lekures

Kerkime te tjera kane sugjeruar qe lloje dhe sasi te vecanta te bakterieve qe jetoje ne menyre natyrore ne lekuren njerezore nderhyjne ne terheqjen qe kane njerezit per mushkonjat. Ne nje studim, shkencetaret zbuluan qe pasja e sasive te medha te disa lloje bakteriesh e bejne lekuren me te pelqyeshme per mushkonjat. Cuditerisht, diversiteti i shume bakterieve ne lekure dukej se e bente lekuren me pak terheqese.

Birra

Nje shishe e vetme birre mund t'ju beje me terheqes per insektet. Por edhe pse kerkuesit kishin dyshuar qe kjo vinte per shkak se pirja e alkolit rrit nivelin e etanolit qe nxirret me djerse, apo sepse rrit temperaturen e trupit, asnje prej ketyre faktoreve nuk duket se ishte i lidhur me sulmet e mushkonjave, duke e bere terheqjen e mushkonjave per keta persona nje mister te vertete.

Shtatezania

Ne disa studime te ndryshme, grate shtatezana jane zbuluar qe terheqin dyfish pickimet e mushkonjave ne krahasim me njerezit e tjere. Kjo mund te jete e lidhur me dy faktore: ato leshojne rreth 21% me shume dioksid karboni dhe kane temperature trupore me te larte se te tjeret.

Ngjyra e rrobave

Kjo mund te duket e cuditshme, por mushkonjat perdorin shikimin, se bashku me nuhatjen per te lokalizuar njerezit, keshtu qe veshja e ngjyrave q bien ne sy (e zeze, blu, e kuqe) mund tu beje me te lehte per tu gjetur prej tyre.Disa kerkues kane filluar te kerkojne per arsyet se pse nje minoritet njerezish duket se terheqin rralle mushkonjat me shpresen per te krijuar gjeneraten e re te larguesve te insekteve. Duke perdorur kromatografine per te izoluar kimikatet e vecanta qe leshojne keta njerez, shkencetaret kane zbuluar qe keta njerez leshojne disa substanca qe nuk i terheqin mushkonjat. Dhe me vone, duke perfshire keto molekula ne nje spraj kunder muushkonjave, do te bejne qe edhe nje grua shtatezane me grupin e gjakut 0, qe ushtrohet me nje bluze te zeze, te largojne mushkonjat.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
kohet e fundit kan fillu dikur kisha qen rehat pa to ka dreqin mu shpifenn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons