Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


A keni qene ndonjehere duke pare nje film dhe te keni vene re qe zeri dhe veprimi te mos perputhen? Tani imagjinoni qe cdo ze te ndodhte keshtu, edhe vete zeri juaj.Kjo eshte bota ne te cilen jeton PH. Ky eshte rasti i pare i konfirmuar i nje personi i cili i degjon njerezit te flasin perpara se te shohe qe buzet e tyre kane levizur per te folur. Dhe situata e tij po jep nje qasje unike ne menyren se si truri yne lidh se bashku ate cfare degjojme me ate cfare shikojme.

Drita dhe tingulli udhetojne ne shpejtesi te ndryshme, keshtu qe kur dikush flet, te dhena vizive dhe degjimore na vijne ne syte dhe veshet tane ne kohe te ndryshme. Por pavaresisht kesaj, ne i perceptojme ngjarjet sikur ndodhin ne te njejten kohe. Se si ndodh kjo, eshte ende e paqarte.

Nje mundesi per te studiuar kete proces me ne fund erdhi kur 67 vjecari PH filloi te kishte shqetesime pas nje nderhyrje.

"I thashe vajzes 'Hej, ke dy televizore qe duhen rregulluar'.", - kujton ai,.

Me pas PH kuptoi qe ai kishte degjuar zerin e tij, perpara se te ndjente nofullen e tij te levizte. Me pas nje skaner i trurit te tij tregoi qe ai kishte demtime ne zonat qe mund te luajne nje rol te rendesishem ne degjimin, matjen ek ohes dhe levizjen.

Per te hetuar, Elliot Freeman ne City University ne Londer dhe koleget e tij bene nje test. PH-se iu treguan klipe te njerezve qe po flisnin dhe e pyeten nese zeri vinte perpara apo pas levizjeve te buzeve. sigurisht ai tha qe zeri vinte perpara, dhe ne menyre qe ai t'i perceptonte si te njekohshme, ekipi duhet te vinte zerin rreth 200 milisekonda me vone se levizjet e buzeve.

Ekipi me pas beri nje test tjeter me objektiv te bazuar ne iluzionin McGurk. Kjo perfshin degjimin e nje rrokje, nderkohe qe dikush tjeter me levizje buzesh ben nje rrokje tjeter, dhe kombinimi ju ben te perceptoni nje rrokje te trete.

Duke qene se PH i degjon njerezit perpara se te shikoje buzet e tyre te levizin, ekipi priste qe iluzioni te funksiononte kur ata e vononin zerin, megjithate ata mbeten te habitur kur moren rezultatin e kundert; duke e dhene zerin 200 ms me heret se levizjet e buzeve shkaktonte iluzionin, duke sugjeruar qe truri i tij po procesonte shikimin perpara zegjimit ne kete rast.

Freeman thote qe e njejta ngjarje ne boten e jashtme perceptohet nga pjese te ndryshme te trurit tone sikur po ndodh ne kohe te ndryshme. Kjo sugjeron qe, me vend te nje 'tani' e unifikuar, ka shume ora ne tru, dhe qe te gjitha keto ora i masin 'tani-te' e tyre individuale sipas mesatares se tyre.

Ne rastin e PH-se, njera apo me shume prej ketyre orave jane ngadalesiar, duke ndryshuar mesataren ndoshta per shkak te demtimeve.

Tim Griffiths ne Universitetin e Newcastle thote qe nje interpretim eshte shume i veshtire, por teoria e shume orave te Freeman eshte e mundur. Persa i perket Freeman-it mund te kete nje mundesi per ta ndihmuar; Freeman po kerkon nje menyre per te ngadalesuar degjimin e tij qe te perputhet me ate qe ai degjon.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons