Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nje shkencetar me origjine indiane dhe ekipi i tij kane deklaruar qe kane zgjidhur misterin se si yjet gjigande, qe jane sa 300 here madhesia e Diellit, jane formuar, duke shtruar hipotezen qe ato jane si rezultat i perplasjes se dy yjeve duke formuar nje yll te vetem gjigand.
Kerkuesit nga Universiteti Bonn ne Gjermani zbuluan qe kater yjet e zbuluara nga NASA ne 2010, mund te jene ne masen e jashtezakonshme qe kane tani, fale disa shtesave te ndryshme.
Deri ne zbulimin e ketyre objekteve ne vitin 2010, studimet dhe vezhgimet e Rruges se Qumeshtit dhe galaktikave te tjera, sugjeronin qe limiti me i madh per yjet e formuara ne Universin e diteve te sotme ishte rreth 150 here sa masa e Diellit.
Deri para pak kohesh kjo vlere perfaqesonte nje nje limit universal dhe dukej sikur ishte e aplikueshme ne cdo rast kur formoheshin yjet.
"Jo vetem limiti me i larte i mases, por i gjithe ingredienti i mases i yjeve te sapo lindura duket i njejte, pavaresisht vendit te lindjes."- tha Profesor Dr. Pavel Kroupa, bashkeautor i studimit.
Megjithate, kater yjet shume te shndritshme dhe te medha te zbuluara rishtazi ne R136 jane nje perjashtim nga ky limit i pranuar ne pergjithesi.
Grupi Bonn, duke perfshire ketu edhe kerkuesin kryesor Dr. Sembaran Banerjee me origjine indiane dhe pjesetarin e ekipit Seungkyoung Oh, modeluan nderveprimet ndermjet yjeve ne nje grumbull te ngjashem me R136.
Simulimi i tyre kompiuterik asembloi grumbullin model yll pas ylli, ne menyre qe t'i ngjante grumbullit te vertete sa me shume te ishte e mundur, duke krijuar nje grumbull yjesh te perbere prej me shume se 1.70.000 yje te vendosura prane njeri tjetrit.
Ne fillim Seugkyoung siguroi qe te gjitha yjet ishin te nje mase normale dhe ishin shperndare ashtu si duhej.
Keto perllogaritje yll pas ylli, shume te ngaterruara, jane te njohura si "direct N-body simulations", jane menyra me e besueshme dhe e sakte per te modeluar grumbujt e yjeve.
"Pasi u bene keto perllogaritje shume shpejt u be e qarte qe yjet super masive nuk jane nje mister." - shtoi Sambaran.
"Me kaq shume yjre masive ne cifte binare, te vendosura prane, ka takime te shpeshta, disa prej te cilave rezultojne ne perplasje ku dy yje bashkohen ne objekte me te renda. Me pas yjet rezultuese mund te jene shume thjesht aq te medha sa ato qe jane tek R136." - tha ai.
"Imagjinoni dy yje t emedha qe jane prane njeri tjetrit, dhe me pas ato terhiqen nga terheqja gravitacionale ngayjet fqinje. Nese orbita e tyre fillestare qarkore terhiqet mjaftueshem, me pas yjet perplasen me njeri tjetrin ndersa kalojne dhe formojne nje yll te vetem super masiv." - tha Sambaran.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons