Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Selca, qyteti përbindësh prehistorik! prej Sat 29 Jun 2013, 22:52

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Fakte që të fusin në mendime!

Janë padyshim fakte të lënë në harresë, por falë këmbënguljes së njerëzve me vullnet të pashtershëm dhe me një dashuri të lartë për vendi e shenjtë e të lashtë të Shqiponjave, këto fakte vërtet të tronditin kur thyejnë heshtjen dhe “hermetiken” e hekurt të arkeologëve të heshtur e të ngujuar nga ideologji mesjetare!|

Nga Altin Kocaqi

Varret monumentale të Selces kanë bërë xhiron e botës dhe njihen kudo...

Ndërsa historia e saj mbetet një enigmë e paqartë dhe e trilluar ashtu si çdo qytet para grekë në truajet aktuale shqiptare.

Me miqtë e mi; Petrit Laze, Gjergj Zoga e Altin Bogdani, ne sot vizituam Selcen për të parë nga afër varret monumentale edhe çdo gjë përreth tyre.

...Ngelem te mahnitur kur shkelëm çdo pjesë të kodrës me mbrojtje të theksuar natyrale -prototip i qyteteve të mijëvjeçarit të 2 p e s...

Duke shkelur çdo pjesë të saj, edhe dikush që nuk ka njohurit elementare, e kupton se aty fle një qytet gjigandë i mbrojtur nga një mburojë natyrale... por përse arkeologjia shqiptare bënë fjalë se "nuk e dinë se ku mundë të jetë qyteti"?

Aq më shumë arkeologjia shqiptare e lidh këtë qytet me epokën e ellenistikes në mënyrë krejt të palogjikshme, pasi ne përveç varreve e disa gërmimeve 000,01 % të trupit të saj asgjë tjetër nuk është gërmuar.

Ne vumë re se rëndom në të gjithë pjesën e sipërme gjendej rëndom një qeramikë e zezë drejt të murrmes gjë që është tregues i epokës së neolitit e në vazhdim.

Ndërtimi i qytetit në kodër të mbrojtur nga natyra edhe lumi Shkumbin aty pranë, janë tregues të epokës së mezolitit që shkon drejt epokës së bakrit e brunxit si më poshtë:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Neoliti

Qeramika me dekorativ kuq e zi  mbi vazo me punim të hollë artistik është tregues i vazhdimësisë nga mezoliti ne shekujt e pare  para erës sonë...

Mikut tim Gjergj Zoga po i jap këtë fotografi për "zallin" e epokës së neolitit që ne të dy e pamë nga afër:


Vallë përse nuk gërmohen qytetet ilire që vijnë nga prehistoria në ditët tona?

Ashtu si kodra përballë akropolit të Apollonis, Kryegjata, e cila ka dhënë dokumente nga paleoliti e deri në epokën e brunxit, po kështu edhe Selca duket të jetë një qytet që vjen nga lashtësia dhe banohet ne epokën e njohur historike.

Por ashtu si Kryegjata edhe Selca janë lënë qëllimisht nëharrës... këtu ka një dorë të errët që merret vetëm me gërmimet e gjithçkaje që lidhet me grekët e mëvonshëm në këto troje. Cilët janë këta arkeologë bashibozuke që e çnderojnë dhe e poshtërojnë kaq shumë këtë vend ???


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Selca, qyteti përbindësh prehistorik! prej Fri 19 Jul 2013, 14:15

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
pse ilir qenka???mendova se andej nga italia prej emrit flas


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons