Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Top 10 Shpikjet me te Papara te se Ardhmes prej Sun 23 Jun 2013, 15:34

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
1.Makina e KohesNese do te mund te shkoje ne te kaluaren, ku do te shkoje? Udhetimi ne kohe hap dyert per miliona mundesi. Por perseri ka rrezik per paradokse shkaterruese, nese e tashmja alternohet me te shkuaren dhe rezulton nje katastrofe. E shkuara eshte ‘e mallkuar’ per te mbetur e pandryshueshme, si per shembull elemente specifike si vdekja apo forca te tjera te natyres. Edhe nese do te kishim mundesine te udhetonim ne kohe, a do te rrezikonit te zbulonit te gjitha faktet e pafolshme qe ekzistojne ne hapesire? Keto jane gjera me te cilat spekulohet vazhdimisht, dhe kurioziteti njerezor deshiron te zoteroje nje makine kohe.2.Anti-Graviteti


Pse austronautet te jene te vetmit qe jane te afte ‘te mos peshojne’? Imagjinoni te qendroni ne spital; p qene nevoja te jeni te shtrire dhe te ngrire ne nje krevat, apo te ecni pa qene nevoja te keni nevoje per te harxhuar shume energji. Nuk duhet te perdoret kjo si argument per te qene i pashendetshem, sepse ne kete pike shkenca do te kete evoluar me teper per te permiresuar gjendjen tuaj fizike. NASA nuk po ben ndonjegje me teper, keshtuqe do ishte shpikje interesante nese do te mund te shijonim ndonjehere ‘fluturimin’.3.Televizoret holograme


Ne perdorim tashme syze 3D, cka eshte pajisja qe te afron me shume me hologramet.Nje hologram mund te pushtoje hapesiren dhe te shfaqe realitetin pa qene nevoja te influencoje mbi te. 3D punon ne nje drejtim te vetem: nga jashte- drejt fytyres sone. Diferenca me nje televizor te tille do te ishte se ti do te kishe mundesi te shihje nje film aksion duke qene vertet rrotull personazheve ne gjithe hapesiren tende te dhomes. Deri tani, kete gje mund ta bejme vetem me nje televizor qe thjesht zgjon imagjinaten, por nuk te perfshin.4.Prodhuesit e ushqimit


Duke tentuar te hedhim poshte ligjet qe thone se ushqimi as nuk mund te krijohet, as te shkaterrohet, kjo mundesi futuristike sugjeron se nje pajisje mund te sintetizoje lloje te ndryshme ushqimi, njesoj sit e ishte nje databaze duke zhvilluar (djegur) nje CD. Ka ende kundershtime per faktin se ne kete menyre ushqimet nuk permbajne minerale dhe matriale qe i marrin nga ajri, por do te ishte nje shpikje qe do t’i jepte fund mungeses se ushqimit ne bote. Imagjinoni sa bukur do te ishte te ‘shkarkonit’ ushqim nga nje pajisje, njesoj sic shkarkoni nje film ne kompjuter.5.Arme me lazer


Nje plumb ben punen e vet. Por ne te ardhmen cdogje mund te behet e padepertueshme nga plumbi. Lazeri eshte mjaft i perdorshem, nese kemi parasysh prodhimin ne mase te hekurit, kohen dhe punet qe nevojitet per te krijuar arme prej metali. Lazeri do te ishte shume me ekonomik ne drejtimin qe mund te zbuse kete shkaterrim ekonomik qe u vjen shteteve nga prodhimi i armeve.6.Robote Androide


Robotet bejne aktualisht gjera qe nuk i bejne dot njerezit. Ata prodhojne ne mase per konsumatoret, bejne te mundur sigurine, kirurgjine me saktesi marramendese, dhe na argetojne pa fund. Ata mund edhe te qendrojne ne vende qe njeriu nuk qendron dot, si per shembull ne hapesire. Ata nuk kane nevoje per ushqim apo para, qe i bejne njerezit te ndihen te brishte!7.Tele-transportimi


Tetetranspotimi eshte nje operacion me rrezik. Behet fjale per te krijuar rruge te padukshme qe lidhin dy hapesira te izoluara. Per kete, duhet nje porte-celes, ne menyre qe te jepen te dhenat per koordinatat dhe te shfaqesh atje ku deshiron. Imagjinoni sa pune do i zgjidhte kjo trafikut, nje problem qe ka mbetur vazhdimisht i pazgjidhur. Ne aspektin individual, nuk do te ishte me e nevojshme te shkonit me vonese diku, as te udhetonit per ore te tera der ne destinacion.8.Padukshmeria


Testet ushtarake per te krijuar nje mantel te padukshem kane filluar dhe kjo nuk ka mbetur me nje fantashkence. Ato i duhen ushtrise per te fshehur tanked he baza ushtarake per t’i ruajtur nga armiqte. Kjo eshte thjesht nje menyre shume e mire kamuflimi. Kjo u jep mundesine udhetareve te kalojne pa u vene re dhe pa u dyshuar nga te tjeret. Jante te limituara mundesite ne kete pike, por megjithate, do te ishte nje zgjidhje praktike gjate koheve te luftrave.9.Makinat Fluturuese


Rruget jane shume te mbipopulluara. Kjo eshte nje arsye shume e mire per te hapur autostrada qiellore per te cliruar trafikun. Nuk jane te pakte filmat qe shfaqin nje fenomen te tille te makinave fluturuese, por eshte teknikisht e veshtire te krijosh nje te tille. Aeroplanet ne pergjithesi, nuk hasin ne trafik neper qiell, pavaresisht koordinatave ku jane te detyruar te udhetojne, por mbeten menyra me e shpejte per te udhetuar. Sigurisht, nese e gjithe bota perdor qiellin si rruge kryesore, do te filloje te bllokohet, edhe ai. Nese rruget jane me te lehta per t’u menaxhuar, do te duhet shume kohe qe te marrim qiellin nen kontroll, dhe te veme gjoba kur eshte e nevojshme.10.Jet Packs - Individuale


Eshte tashme koha qe te gjithe te kemi nga nje pajisje te tille qe mund tena transportonte me shpejt neper distance te shkurtra. Per me teper, nu duket sin je pajisje kaq e veshtire per t’u realizuar, apo jo? Por teknologjia dhe ushtria nuk kane arritur te gjejne nje menyre te mire prdorimi per to, dhe pertej ceshtjes se karburantit, dhepervec kesaj, do te ishte shume e veshtire per te ruajtur rendin, nese njeriu do te fluturonte sipas qejfit. Nje shpikje e tille, mund t’i sillt njeriut kenaqesine e te qenit i lire ne 3 dimensione.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Prodhuesit e ushqimit interesante kjo meqe un sja them gatimit


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons