Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ekspertet e NASA-s formuan nga fotografite e bera prej robotit eksplorues te Marsit “Curiosity” nje panorame rrethore mbi 1.3 miliarde pixel - e para panorame gigapixel e Marsit e publikuar ne faqen zyrtare te agjencise aerokozmike

 
Ekspertet mblodhen rreth 900 imazhe te bera nga roboti eksplorues i Marsit ne zonen Rocknest ne shtratin e kraterit Gale. Shumica e fotografive jane bere nga teleobjektivi i kameres MastCam, te cilat plotesohen nga fotot me kend te gjere dhe fotot bardh e zi te bera nga kamera e navigatorit te robotit eksplorues “Curiosity”. Panorama eshte formuar nga fotografi te bera ne kushte te ndryshme ndricimi.
 
Gjithashtu nje tjeter studim i ka cuar hulumtuesit ne perfundimin se ne lashtesi Marsi ka qene i pasur me oksigjen, si dhe ka qene nje planet i ngrohte dhe me klime te lagesht.
 
Ky informacion u perftua ne baze te te dhenave te siguruara nga roboti eksplorues i Marsit “Spirit” te perberjes kimike te shkembinjve shume te lashte bazaltike te Planetit te Kuq. Fjale behet per rreth 4 miliarde vjet te shkuara.
 
"Ne tani mund te themi se Marsi ka qene nje planet i ngrohte, me klime te lagesht si dhe i pasur me oksigjen miliarda vjet para se atmosfera e Tokes te mbushej me molekulat e oksigjenit", - konfirmoi shkencetari Bernard Wood nga Universiteti i Oksfordit ne Britanine e Madhe.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons