Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

15 Gjëra Që Duhet T’i Bëni Para Se Të Ngeleni Shtatzënë

Ju dhe partneri juaj jeni duke menduar seriozisht për t’u bërë prindër—shkëlqyeshëm! Ky është një nga momentet më emocionuese të jetës suaj dhe duhet të siguroheni totalisht nëse jeni gati për të bërë këtë hap. Këtu janë 15 gjëra që duhet të bëni para se të ngeleni shtatzanë.

Po planifikoni të keni një bebe? Ja 15 këshilla që ju tregojnë se çfarë duhet të bëni gjatë periudhës së shtatzanisë dhe qe ju ndihmojnë të keni një shtatzeni te shëndetshme.

1. Kontrolloni peshën. Të jesh nën peshë ndikon në ovulacion, prandaj përpiquni të fitoni disa kile para se të mbeteni shtatzënë. Jeni mbi peshë? Përpiquni të arrini peshën ideale para konceptimit.

2. Shmangni pirjen e verës dhe duhanit. Të dyja mund të shkaktojnë probleme serioze te fetusi, duke filluar nga problemet kardiake tek ato mendore.

3. Udhëtoni. Ju pëlqen të udhëtoni? Bëjeni para se të keni një shtatzëni, qëndrimi në sedilje dhe fluturimet e gjata bëhen më të komplikuara gjatë shtatzënisë.

4. Shkoni tek dentisti. Higjiena e keqe e gojës, rrit rrezikun për infeksione bakteriale, ç’ka mund të shkaktojë lindje të parakohshme.

5. Vaksinohuni. Viruset e ndryshme (gripe të ndryshme) mund të japin komplikime në shtatzani.

6. Kontrollohuni për sëmundje gjenetike. Nëpërmjet një analize gjaku, ju duhet të kontrolloni nëse jeni mbartëse të sëmundjeve me prejardhje gjenetike. Ju do të ndiheni më mirë nëse do të dini që jeni jo-bartëse.

7. Lyeni shtëpinë. Ju duhet të shmangni kontaktin me toksinat gjatë shtatzënisë siç janë: agjentët e fortë pastrues, bojërat, veçanërisht dekoloruesit.

8. Merrni acid folik. Vitamina B shmang disa rreziqe që mund të shkaktohen gjatë lindjes. Mund ta merrni përmes perimeve të gjelbra, drithërave, etj. Nëse nuk hani sasinë e duhur të ushqimit duhet ta merrni nëpërmjet suplementeve (400mg gjatë konceptimit dhe 600mg gjatë shtatzanisë).

9. Minimizoni përdorimin e kafeinës (jo më shumë se 150 mg në ditë).

10. Mendohuni për gjinekologun tuaj. Jini të sigurta që ju ofrohet një kujdes mjekësor profesional dhe i kujdesshëm.

11. Kontrolloni financat tuaja. Të rrisësh një fëmijë nuk kushton lirë. Sigurohuni për lejen e lindjes nëse jepet apo jo, këshillohuni dhe me prindër të tjerë të rinj, për kostot mesatare.

12. Harrojeni koshin e maces. Gjatë shtatzënisë ju mund të infektoheni prej parazitëve që mund të shkaktojnë sëmundje serioze siç është toxoplasmosis. Pse të mos e bëjë partneri juaj?

13. Bëni kujdes me lyerjen e flokëve. Doktorët rekomandojnë të mos i lyeni flokët deri në fund të tremujorit të dytë, por mundohuni t’i mbani pa lyer sa më gjatë të jetë e mundur.

14. Ndiqni hobby-t tuaja. Disa aktivitete sportive si, skitë, kalërimi, surfing, konsiderohen të rrezikshme gjatë shtatzënisë, prandaj nëse keni ëndërruar ndonjëherë të hidheni me parashutë: Bëjeni tani!

15. Bëni kujdes me ilaçet. Përdorimi i disa drogërave mund të jetë me pasoja për shtatzëninë tuaj.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
kom me i bo gjith jetes per arsye sesdo bej fmij jo x gjo(aman a durohen kal;amajt e zoti mos e dhasht)


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons