Forumi Kuq E Zi
Nga e dinë këndesat se kur duhet të këndojnë? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Nga e dinë këndesat se kur duhet të këndojnë? Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nga e dinë këndesat se kur duhet të këndojnë? Ora-e-brendshme-e-gjelit

Pothuajse në të gjithë botën këndesat njihen si ata që kanë një ‘orar fiks’ për të kënduar çdo mëngjes. Por si është e mundur një gjë e tillë? Nga e dine gjelat se kur duhet të këndojnë? Kanë një ’orë e brendshme’ që i tregon këndesave se kur duhet të ‘këndojnë’, sipas një hulumtimi nga Universiteti i Nagoya të Japonisë. Ky rezultat u publikua në inspektimin shkencorë të Current Biology.

‘Kënga e këndesave në shumë vende simbolizon agimin. Gjithsesi nuk është shumë e qartë nëse këndesi kakaris se ka ndonjë orë biologjike brenda tij ose thjeshtë ndikohet nga faktorët e jashtëm’ theksojë në deklaratë drejtuesi i studimit, Takashi Yoshimura.

Në një përpjekje për të zgjedhur këtë mister hulumtuesit morën 40 këndesa dhe i vendosën në kushte me dritë të vazhdueshme dhe regjistronin çdo moment që këndonin.

Por u vërtetua se këndesat këndojnë çdo agim, pa marrë parasysh nëse kishte dritë apo jo. Fakt që përforcoi mendimin që këndesat kanë një orë të brendshme qarkore biologjike ditore (24 orësh) dhe që kakarisja e tyre nuk ndikohet shumë nga faktorët e jashtëm.

Tani studiuesit shpresojnë që të identifikojnë faktorët gjenetik që ndikojnë në sjelljen dhe të kafshve të tjera.
‘Akoma nuk e dimë se përse qenët kuisin dhe macet mjaullin. Na intereson se si funksionon ky lloj mekanizmi gjenetik dhe besojmë se këndesat janë një shembull shumë i mirë për këtë’ theksoi dr. Takashi Yoshimura.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons