Forumi Kuq E Zi
Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Kopshti zoologjik Lujan, që ndodhet në Buenos Aires, është vërtet për tu përmendur në Mos e Beso Po Deshe pasi është një nga kopshtet zoologjik më të diskutueshmi në botë pasi vizitorët nuk i admirojnë thjeshtë nga distanca, por munden gjithashtu që t’i ushqejnë kafshët me vetë duart e tyre ose për më tepër dhe mund të hipin në kurrizin e një luani!


Kësaj i thonë mos e beso po deshe sa do që të dëgjohet e pa besueshme, por përgjegjësit e kopshtit zoologjik në fjalë i lejojnë vizitorët që të afrohen shumë afër me kafshët e egra, duke lejuar madje dhe fëmijë të vegjël të tu afrohen tigrave apo të japin rrush arinjve!

Që nga viti 1994 që kopshti zoologjik është hapur nuk është regjistruar as një rast dhe ruajtësit kujdesen me çdo mënyrë për ndonjë ndërveprim të kafshëve dhe të njeriut.

Por çfarë është ajo që e bënë kafshët e egër që të sillen paqësisht me njerëzit? Shume mendojnë se kafshët drogohen, por përgjegjësit e kopshtit zoologjik e mohojnë kategorikisht këtë gjë. Duke argumentuar se nëse do ta bënin këtë vazhdimisht atëherë kafshët do të sëmureshin dhe do të ngordhnin.

Sipas Jorge Semino, drejtor i kopshtit zoologjik, sekreti fshihet tek metodat unike që përdorin gjatë kohës së rritje të kafshëve, gjithashtu janë mësuar që të vegjël me shoqërinë e njerëzve.

«E vetmja mënyrë që kafshët të afrohen me njeriun është që t’i stërvitësh me dashuri, mëshirë dhe respekt. Dhe të jeni të sigurt se kafshët do të jua shpërblejnë për atë që bëtë», thotë drejtori në lidhje me metodat që përdorin.

Gjithashtu Juan José Bianchini, një biolog që kujdeset për kafshët e kopshtit zoologjik thotë:«Mësimet e para bëjnë që kafshët të humbasin instinktin e tyre për të sulmuar, pasi nuk do ju duhet të ndeshen me kafshë të tjera për të siguruar ushqimin, pasi është dhe arsyeje kryesore që i bënë kafshët të jenë agresive. Hanë vazhdimisht që të mos kenë uri që të mos e shikojnë vizitorin si një mundësi … ushqimi!».

Është për tu theksuar se për faktin se Buenos Aires është shumë afër me pyjet tropik të Brazilit, shumë gjëra ekzotike dhe kafshë të egra shiten si kafshët shtëpiake(si mund te shesim ne një lopë gomar apo mushkë). Personat që blejnë, aman, ju mërziten dhe kështu përfundojnë në kopshte zoologjike, ku ushqehen në mënyrën e duhur dhe mësohen që të jenë miqësorë me njerëzit.


Sigurisht, nuk janë të pakta reagimet e atyre që mbështesin se kafshët e egra nuk mund të jetojnë në robëri dhe për më tepër afër njerëzve. «E dimë që ky nuk është vendi i tyre ideal për të jetuar një kafshë e egër, por shumë kopshte zoologjike, duke përfshirë dhe të tonin, që këtu kanë një mbrojtje si për ato kafshë që janë braktisur por dhe për ato që lindën ne kafaz…

… dhe të dini, se një kafshë që ka lindur në kafaz dhe ka kaluar vite të tëra me njeriun nuk mund të mbijetojë vetëm në ambientin e vetë natyror…» sqaron Jorge Seminο


Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Njeriu10

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Leopar17

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Luani17

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Tigri12

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Luan13

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Luan_i13

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Luani18

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Tiger12

Kopshti zoologjik më i ‘çmendur’ në botë Tigri13


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
mduket mu apo kta jaqn me fotoshopppp


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
E Askujt shkruajti:mduket mu apo kta jaqn me fotoshopppp
ahaha ku e dallon photoshopin aty ti?


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons