Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Njerezit ne ditet e sotme hane gorilla dhe shimpanze, keshtu qe pse paraardhesit tane parehistorike nuk do te donin te shijonin nje Nenadertal te pjekur mire?
Kjo eshte hipoteza e re shokuese qe eshte ngritur nga antropologet ne Spanje te cilet pyesin veten nese te afermit tane te zhdukur jane shfarrosur ne te njejten menyre me 178 gjitare te tjere te medhenj, te quajtur megafauna, qe dyshohet te jene zhdukur te pakten pjeserisht nga dora e njerezve te uritur.
"Pervec se ne vendin e lindjes Afrika, ne kontinentet e tjera Homo Sapienset mund te konsiderohen si nje specie aliene pushtuese." - shkruajne kerkuesi Policrap Hortola dhe Bienvenido Martinez-Navarro te Universitetit te Roviera i Virgili ne Terragona, Spanje.
Sot ka raste pafund kur specie pushtuese zvogelojne specie te tjera neper te gjithe boten. Keshtu qe ndoshta e njejta gje ka ndodhur edhe ne kohen kur njerezit jane perhapur neper Europe dhe Azi, ku neandertalet ishin vetem nje gjithar tjeter i madh dhe qe riprodhohej ne menyre te ngadalte.
"Ne mendojme qe njerezit moderne, qe ishin paksa te ngjashem me neandetalet por me teknologji me te zhvilluar, ne kolonizimin e territoreve te reja Europiane u perballen me konkurimin direkt me neandertalet per ushqimin dhe burimet e tjera natyrore." - shkruan Martinez-Navarro.
Ai shpjegoi qe ka edhe shembuj te tjere te specieve shume te ngjashme qe perplasen dhe per pasoje nje prej tyre nuk reziston.
Specia Afrikane e tigrit me dhembet si shpate, per shembull, u perhap neper Euroazi rreth 1.8 milion vjet me pare dhe kjo coi ne renien e nje specie tjeter shume te ngjashme me to. Dhe arritja e hijenes me pulla ne Euroazi perputhet me zhdukjen e hijenave qe ekzistonin atje ne ate kohe, rreth 800.000 vjet me pare.
Sigurisht, qe kjo eshte vetem nje hipoteze dhe asnje e dhene me fakte nuk eshte gjetur ende qe te mbeshtese teorine qe edhe Homo Sapienset ndoqen te njejten rruge qe kane ndjekur edhe grabitqaret e tjere Afrikane.
"E vetmja menyre per ta provuar kete eshte te gjenden te dhena direkte te shenjave qe te tregojne qe qe njerezit kane ngrene neandertalet, neper mbetjet e neandertalevi, si per shembull prerje apo shena thyerje neper kocka, apo shenja artefaktesh te bera nga njerezit moderne." - shpjegoi Martinez-Navarro.
Deri tani, nuk ka te dhena te mjaftueshme te per mbeshtetur kete teze, shpjegoi paleo-ekologu J. R. Stewart nga Univeristeti i Bournemouth ne Mbreterine e Bashkuar.
"Kjo eshte interesante pasi ne faktet qe kemi, mbetjet e neandertaleve me shenja prerje pergjithesisht jane gjetur neper depozita te mbushura me artifakte te neandertaleve dhe jo me artifakte te njerezve." - tha Stewart.
"Kjo sugjeron qe ata hanin njeri tjetrin dhe hedhin poshte hipotezen qe haeshin nga njerezit."
Tani duket te presim nese te dhena te tjera do te mbeshtesin hipotezen e re.
"Ideja qe njerezit gjuanin neandertalet deri ne zhdukje si pjese e zhdukjes megafaunale eshte dicka e re." - tha Stewart. "Njerezit nuk i kane vrare ato ne nje 'gjenocid' ashtu si eshte sugjeruar me pare."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
  ato ne jo ne ato e dim qe vdesim per mish po per mish kafshe jo njeriu me lot kam qesh


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons