Forumi Kuq E Zi
Pse nuk munden te fluturojne pinguinet? Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Pse nuk munden te fluturojne pinguinet? Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Pse nuk munden te fluturojne pinguinet? Empty Pse nuk munden te fluturojne pinguinet? prej Sun 26 May 2013, 13:24

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Pse nuk munden te fluturojne pinguinet? Pengui10

Si shume zogj te tjere, pinguinet duhet te udhetojne rruge shume te gjata/ Por ne vend qe te fluturojne si gjithe zogjte e tjere, ata notojne. Eshte nj eudhetim shume i veshtire qe i ka bere biologet te pyesin vetes se pse pinguinet nuk e mbajten aftesine per te fluturuar nderkohe qe aftesia e tyre per te notuar evolonte.
Nje studim i ri argumenton qe zogjte nuk mund te jene zhytes dhe notare perfekte njekoheshisht, pasi aftesite e fluturimit duhet te dobesohen nderkohe qe kafshet adaptohen ndaj notimit.
Ne vend qe te studionin pinguinet, nje ekip i drejtuar nga biologu Kye Elliott ne Universitetin e Manitoba ne Kanada, ekzaminuan specie zogjsh te dedit qe kane ende ndonje aftesi per te fluturuar. Ne to perfshihet pelikani oqeanik (Phalacrocorax pelagicus), dhe murre (Uria lomvia).
Ekipi i vendosi murreve regjistrues qe masnin kohen e zhytjeve te tyre si edhe thellesine dhe temperaturen, dhe pelikaneve me regjistrues te cilet pasnin thelesine, temperaturen dhe ndryshimin e shpejtesise gjate zhytjeve. Kur kerkuesit i testuan zogjte, ata kishin mundesine qe te mesonin se sa dioksid karboni dhe sa avull kishin nxjerre zogjte, dhe ne kete menyre mund te llogarisnin energjine e shpenzuar prej tyre per te fluturuar dhe per tu zhytur.
Me pas ekipi krahasoi rezultatet me ato qe ishin mbledhur tashme per zogjte si patat dhe pinguinet. Ata zbuluan qe pelikanet dhe murret duhet te shpenzonin sasi jashtezakonisht te larta energjie per te fluturuar, me te lartat e njohura nder te gjithe zogjte fluturues.
Ndersa kur vinte puna tek zhytja, shpenzimi i energjise se pelikaneve per tu zhytur ishte shume me i larte ne krahasim me nje pinguin te te njejtes madhesi.
"Pra eshte e nevojshme qe ato duhet te zvogelojne krahet e tyre apo te behen me te medhenj ne menyre qe te permiresojne zhytjen e tyre, dhe te dyja keto opsione, nese do te ndodhnin, do ta benin fluturimin te pamundur." - tha Robert Rickefs, nje ornitolog ne Universitetin e Misurit, si edhe bashkeautor ne studim.
Megjithate ende ka pyetje ne lidhje me raportin ndermjet shpenzimin e energjive te zogjve per fluturimin dhe notimin, dhe sa jane te lidhura keto me nevojen per te qendruar te ngrohte.
"Problemi ketu qendron se keto zogj e hunbasin ngrohtesine e tyre ne menyra shume te ndryshme." - tha ornitologja Rory Wilson e Universitetit te Swansea.
Megjithate ka shume qe bien dakord me ekipin e Elliott.
"Eshte dicka shume interesante qe te shfaqet kaq qarte qe fluturimi eshte sakrifikuar per nje aftesi te permiresuar ne zhytje." - tha James Lovvorn, nje ornitolog ne Universitetin Southern Ilinois.
"Tani ajo cfare duhet eshte nje eksperimet qe merr ne konsiderate edhe koston e qendrimit ngrohte nga zogjte."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons