Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Saturni - Simbol okult prej Mon 01 Aug 2011, 18:51

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ju ndoshta nuk e dini, por bota e tërë e adhuron për mijëra vjet Saturnin.

Kulti kurrë nuk është ndalur, dhe ritet e tij janë ende të pranishëm në ditët e sotme.
Saturni, i njohur si "Zoti i unazave" është arsyeja pse ne në dasma bëjmë këmbimin e unazave apo vendosim aurola mbi kokat e shenjtorëve.

Që nga kohët e lashta, të urtit e kanë hedhur vështrimin nga yjet, duke admiruar shkëlqimin e qiellit dhe duke u dhënë atyre fuqi hyjnore, bazuar në efektet e tyre mbi njerëzit.

Para përmbytjes së Madhe, Saturni është parë nga të gjithë njerëzit si një zot suprem dhe sundimtari i mbretërve.

Hulumtuesit okult janë të mendimit se Saturni udhehoqi mbretërinë e Atlantidës dhe u bë paraardhësi hyjnor i të gjithë mbretërve të kësaj bote.

Adhurimit është përjetësuar me një numër të madh të zotave në kohërat e lashta:
"Cronos, ose Saturni, Dionysos, Hyperion, Atlas, Herkules të gjitha ishin të lidhura me një kontinent të madh Saturnian,"ata ishin mbretërit që drejtonin vendin në brigjet perëndimore të Mesdheut, Afrikës dhe Spanjës. "
- Baldwin, Kombet Parahistorike

Në mitologji egjiptiane, Isis është konsideruar si motra e madhe e Saturnit:
"Unë jam Isis, mbretëresha e këtij vendi. Unë kam qenë e udhëzuar nga Merkuri.Askush nuk mund të shkatërroi ligjet që unë kam vendosur. Unë jam motra e madhe e Saturnit, Zotit më të vjetër"

Saturni në civilizimet semite

Qytetërimet semite ju kanë referuar zotit Saturnit si "EL".

Hyjnitë supreme janë përfaqësuar me një kub të zi. Ne mund të gjejmë shembuj të këtij kubi kudo në botë.

Kubi i zi është një mbetje e lashtë nderim e EL.

Ndoshta Judenjtë dhe myslimanët kanë më shumë të përbashkëta se sa mendoni ju ...

Hebrenjve e lashtë Saturnin e paraqisnin me një yll gjashtë-degësh, i cili më vonë u bë ylli i Davidit (i cili gjithashtu ka disa kuptime ezoterike). Simboli është vendosur në flamurin e Izraelit.

Shumë studiues ezoterikë thonë se emrin Is-Ra-El (IZRAEL) është kombinim i emrave të hyjnive të lashta pagane Isis, Ra dhe El

Grekët dhe Romakët e adhuronin Saturnin si një hyjni mizore.

Saturni dhe Satani

Saturni ka qenë i lidhur edhe me Satanin për shumë arsye.
Së pari, shumë autorëve argumentojnë se fjala Satan vjen nga fjala Saturn. Së dyti, Saturni është i lidhur me ngjyrën të zezë si Satani.

Saturni i konsideruar si planeti më i largët nga dielli, i fundit i lidhur me parimin e së mirës dhe të keqes. ( Plutoni nuk është konsideruar asnjëherë si planet).

Ky artikull paraqet DISA mënyra të njerëzimit për të përfaqësuar Saturnin gjatë gjitha kohërave.
Numri i madh i simboleve të lidhura me këtë hyjni të panjohur vetëm që thekson rëndësinë e saj në historinë njerëzore.

Ardhja e religjioneve monoteiste si krishterizmi, Judaizmi dhe Islami e mbyll adhurimin e Saturnit në qarqet okulte.

Siç e pamë, Zoti i unazave është i kudogjendur në kulturën popullore, por e njohur vetëm nga ata që kanë sy për të parë dhe veshë për të dëgjuar.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Saturni - Simbol okult prej Sat 02 Mar 2013, 10:52

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
interesant ky shkrim domethenes sqenka thjesht nje planet por paska qen edhe nje hyjni sipas grekve e romakeve interesante kjo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons