Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shën Luçia prej Sat 25 May 2013, 11:20

Angel

avatar
Princeshe
Princeshe

Shën Luçia është një shtet ishull në pjesën lindore të Detit të Karaibeve në kufi me Oqeanin Atlantik. Pjesë e Antileve të Vogla, ajo ndodhet në veri/verilindje të ishullit të Saint Vincent, në veriperëndim të Barbadosit dhe në jug të Martinikës.
Ajo ka një sipërfaqe prej 617 km2 dhe një popullsi prej rreth 174.000 banorësh. Kryeqyteti i Shën Luçias është Castries. Shën Luçia është emërtuar pas Shën Luçias së Sirakuzës nga francezët, kolonizatorët e parë evropiane. Ata nënshkruan një marrëveshje me popullin vendas Carib në vitin 1660.
Anglia mori kontrollin e ishullit nga 1663 deri në 1667, në vitet që pasuan, ajo ishte në luftë me Francën 14 herë dhe sundimi i ishullit ndryshoi shpesh (shtatë herë francezët dhe shtatë herë britanikët). Në 1814, britanikët morën kontrollin përfundimtar të ishullit. Për shkak se kaloi aq shpesh midis kontrollit britanik dhe francez, Shën Luçia njihet edhe si “Helena e Indeve Perëndimore”.
Shën Luçia ka një sistem ligjor në bazë të ligjit të zakonshëm britanik. Më 22 shkurt 1979, Shën Luçia u bë shtet i pavarur i Komonuelthit.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons