Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shkencëtarët paralajmërojnë: “Në fund të Majit arrin në Tokë një stuhi e fuqishme magnetike që do të ndikoj rënd në shëndetin njerëzor dhe do të[ shkaktoj probleme në sistemet elektrike-telekomunikacionit”.
Stuhitë gjeomagnetike, janë rezultat i shpërthimeve diellore, ku sasi të mëdha grimcash të ngarkuara, kryesisht protone dhe elektrone, emetohen nga sipërfaqja e diellit me shpejtësi 400 deri në 1200 km në sekondë ku për dy ditë arrijnë në Tokë!
Atëherë ndërveprojnë me fushën magnetike të tokës, e cila “thithë” shumë nga grimcat e ngarkuara.
Kjo sjell si rezultat të ndikojë në fushën magnetike të planetit tonë, duke shkaktuar dëme të mëdha.
Stuhitë magnetike ndodhin shpesh herë, ndoshta dhe më shumë se një herë në muaj, si dhe nuk është gjithmonë e lehtë të parashikohen. Një stuhi e tillë e fuqishme do të zhvillohet në fund të muajit maj, e cila do të ndikoj rëndë në shumë fusha të ndryshme të aktiviteteve njerëzore.
Karakteristika të kësaj stuhie do të jetë ndikimi në telekomunikacion, ulje e shikueshmërisë (mjegull-re) të televizorit, ndërhyrje dhe parazitë në valët e radiostacioneve, satelitëve të telekomunikacionit, probleme në navigimin e anijeve kozmike dhe ka gjasa të ketë shkatërrime të sistemit dhe energjisë elektrike. Madje sipas hulumtimeve të fundit, do të ndikohet dhe shtegtimi dhe vija ndjekëse e shpendëve shtegtar.
Stuhitë gjheomagnetike ndikojnë dhe në shëndetin dhe sjelljen njerëzore. Sipas të dhënave të deritanishme, kryesisht ndikohen ata të cilët vuajnë nga tensioni i ulët dhe i lartë dhe nga zemra.
Gjithashtu shkakton dhimbje koke, marrje mëndësh, pagjumësi, migraines, depresion, presioni drop dhe ngadalësim të përgjithshëm dhe vitalitet të ulët.
Shkencëtarët rusë që kanë bërë kërkime të gjera në biologjinë e hapësirës dhe në përgjithësi efektet e njeriut në hapësirë, i bashkëngjisin këto ngjarje në ndryshimet në fushën magnetike, duke ngadalësuar rrjedhjen e gjakut dhe shkakton hipoksi (dmth, mungesën e oksigjenit)
Ata gjithashtu besojnë se ndikon në sjelljen e njeriut dhe humorin e tij.
Stuhitë magnetike, ndikojnë në 50-75% të popullsisë, por në shkallë të ndryshme për çdo njeri dhe shumica e njerëzve preken të paktën në një masë shumë të vogël.
Në të vërtetë, shumica e të rinjve, i ndjejnë pak ose aspak, efektet magnetike. Rekomandohet për ata që janë të ndjeshëm ndaj stuhive magnetike, të shmangin veprimtarinë intensive fizike, stresin dhe të mos lihen vetëm.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
qyqa none ehe duket qe koha thot gjithshka leje mo shendetinn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons