Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Injektimi i oksigjenit bën të mundur që njeriu të jetojë edhe pa marrë frymë. Kardilogu, John Keri së bashku me kolegët e tij mendojnë se kanë gjetur mënyrën e injektimit me oksigjen direkt në qarkullimin e gjakut. Sipas tyre kjo do të shpëtonte jetën e shumë pacientëve në situata emergjente.Megjithatë, injektimi i oksigjenit direkt në gjak për momentin është tepër i rrezikshëm për shkak se mund të formoj një fluskë të madhe të quajtur embolizëm – e cila mund të sjell pasoja fatale.Metoda e re e cila nuk është provuar ende tek njerëzit ngërthen oksigjenin në mikrofluskat e ndërtuara nga molekulat e yndyrës. “Është një lloj shkume, shumë e ngjashme me kremin për rruarje,” – ka deklaruar Kheir për Shots. “Qëllimi është bartja e gazit të oksigjenit në mënyrë injektuese.”Fluskat lirojnë oksigjenin në milisekonda në indet të cilat kanë mungesë të oksigjenit. Kjo ndodh për shkak se hemoglobina apo molekula në qelizat e kuqe të gjakut është në gjendje të absorboj menjëherë cdo molekulë oksigjeni.Deri tani, oksigjeni i injektuar është testuar vetëm në lepuj.Hulumtuesit kanë qenë në gjendje të mbajnë të gjallë lepujt për 15 minuta pa patur nevojë t’u japin atyre oksigjen me metodat e vjetra. Hapi i ardhshëm për hulumtuesit është testimi i kësaj metode tek njerëzit e shëndoshë.
Ndërsa, pjesa më kritike e studimit sipas hulumtuesve do të jetë identifikimi i pacientëve të cilëve do tu injektohej oksigjeni në rrethanat reale emergjente.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
injektime po,por njeten e perditshme smunden e kom bo kot x kurjozitet diqka me nejt 10 sek pa marr frym e smunda se u zverdha nsurrat


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons