Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Një studim i fundit sqaron se mbas depresionit dhe tentativave për vetëvrasje mund të fshihet dhuna në familje nga ana e partnerit të gruas.
Studimi në fjalë i publikuar këtë javë në revistën “PLOS Medicine”, i drejtuar nga Karen M. Devries, e London School of Hygiene and Tropical Medicine, sqaron se femrat e dhunuara në familje rrezikojnë më shumë të tentojnë vetëvrasjen, të vetëvriten apo të shkojnë në depresion.
Lidhur me këtë studim doktor Vincenzo Puppo, mjek-seksolog dhe studiues i qendrës itaniane të seksologjisë flet për domosdoshmërinë e eliminimit të kësaj lloj dhune.
“Dhuna në familje dhe sjellja abuzive e njërit apo të dy partnerëve të përfshirë në lidhje intime, shfaqet ne forma të ndryshme, ku dominon agresioni fizik, kërcënimet, persekutimi, kontrolli, abuzimi seksual, emocional si dhe depresioni ekonomik. Nga një sondazh i kryer në Itali, rezultoi se 14.3% e femrave ka pësuar të paktën një herë dhunë fizike dhe seksuale nga partneri, ndërsa 24.7% e tyre pranonin se ishin dhunuar nga një mashkull tjetër”, shprehet doktor Puppo.
Sakaq duke komentuar studimin e “PLOS Medicine”, doktori shprehet se lidhja mes dhunës në familje është shkaku kryesor i depresionit dhe në shumë raste edhe i vetëvrasjeve të kryera, ku në raport me femrat që nuk dhunoheshin femrat e dhunuara rrezikonin dyfish të prekeshin nga shenjat e depresionit dhe dëshira për ti dhënë fund jetës.
Lidhur me këtë fakt ai shton se nuk janë femrat e depresionuara ato që zgjedhin meshkuj të dhunshëm, por janë këta të fundit që përfitojnë nga disa femra që paraqesin simptoma depresioni dhe i dhunojnë më shumë, për të qenë superior ndaj tyre.
Doktor Vincenzo Puppo sqaron se dhuna ndaj gruas në të gjithë botën, mund të luftohet dhe eliminohet vetëm duke u mësuar fëmijëve respekt dhe faktin që të gjithë qeniet njerëzore kanë të njëjtat të drejta dhe detyra, duke eliminuar bindjen se femra është vetëm objekt seksual.
Gjithsesi ai shton se problemi i dhunës ndaj grave është problem i gjithë shoqërisë dhe jo vetëm i viktimave, ndaj një edukim korrekt ndaj tjetrit, ndihmon për të shmangur dhunën kur rriten.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nuk jam e aq e leht me ra ndepresjonn jo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons