Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Sfera misterioze zbulohen nen nje piramide prej Tue 07 May 2013, 21:07

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Arkeologet qe po eksplorojne tunelet nen Tempullin e Gjarprit me Pende, nje piramide qe ndodhet 30 milje larg qytetit te Meksikes, jo vetem qe kane zbuluar tre dhoma kur prisnin te gjenin vetme nje, (detajet ne lidhje me kete ndodhen ne nje artikull te meparshem), por kane zbuluar edhe qindra sfera metali misterioze me qellim te panjohur.
Sipas nje artikulli ne faqene internetit te Institutit Kombetar te Arkeologjise dhe Historise se Meksikes, pjesa e pagermuar e tunelit qe ndodhet nen tempullin neTeotihuacan, u eksplorua nga nje robot i pajisur me kamera me rreze infra te kuqe - Tlaloc II-TC - qe githashtu kishte aftesine qe te skanonte zonen per te gjeneruar nje fotografi 3D.
Sipas arkeologut Sergio Gomez Chavez, ishte e veshtire futja e robotit neper tunel per shkak te peshes se tij dhe prezences se baltes.
Me informacionet e mbledhura nga roboti, arkeologet kuptuan qe duhet te hiqnin edhe 30 metra te tjera mbeturina neper tunel per te arritur tre dhomat. Nje prej dhomave eshte nje pjese e germuar tashme e tunelit nen tempull.
Dy dhoma shtese qe jane ne pjesen e germuar tashme te tunelit, eshte vendi ku arkeologet gjeten sferat, qe ata besojne qe jane vendosur brenda mbylljes se fundit te tunelit rreth 1.800 vjet me pare.
"Nuk jemi ende ne gjendje qe te percaktojme rolin e tyre pasi eshte nje zbulim ende i paprecedente. Ato duhet te kene nje sfere qe varion nga 4 deri ne 12 inch dhe me pas duhet te kene nje kore argjile me material organik, dhe me pas te mbuluara me pirit, nje mineral qe iu nenshtrua procesit te oksidimit dhe u be jarozit, dhe keshtu ka nje ngjyre si te verdhe." - tha arkeologu Jorge Zavala.
Sferat e gjetura ne kete dhome gjenden ne toke. Arkeologet thone qe ne gjendjen e tyre originale, ato duhet te kene ndricuar me nje ngjyre te arte.
George Cowgill, profesor ne Universitetin e Shtetit te Arizones, i cili ka qene autor i publikimeve mbi Teotihuaca, tha qe sferat ne gjendjen e tyre fillestare "duhet te kene ndricuar ne menyre shume te bukur".
Megjithate, ai tha qe nuk kishte asnje ide ne lidhje me kuptimin e tyre.
Gomez Chavez tha qe sferat ne ate kohe duhet te jene shfaqur si 'metalike' per shkak te cilesive te tyre.
Kerkuesit shpresojne qe tunelet dhe dhomat do tu japin te dhena atyre ne lidhje me ritualet, si per shembull varrosja e figurave te rendesishme.
"Ne besojme qe njerezit e shtresave te larta, prifterinjte dhe edhe sundimtaret, zbrisnin ne tunel per te bere rituale." - tha Gomez Chavez.
"Ndoshta ne kete vend ne do te gjejme edhe mbetjet e atyre qe kane sunduar Teotihuacan."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons