Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 SHBA së shpejti me ushtri robotësh (video) prej Mon 06 May 2013, 19:16

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ngjan me “kinematografikun” Terminator.
Paksa i çrregullt në ecje, nuk ka -akoma- kokë! Është roboti-ushtar i krijuar në laboratorët ushtarakë dhe me qëllimin që një ditë të gjendet në brezin e parë në fushëbetejë.
Petman, siç edhe është pagëzuar, nuk ka lëkurë njerëzore siç “kolegu” i tij në Terminator, Arnold Schwarzenegger, por ai mund të ec, të ulet në gjunjë si dhe të bëjë pompa!
Roboti është krijesë e Boston Dynamics. Një kompani me specifik në robotizim dhe sapo ka qarkulluar në treg dhe një video rreth krijimit të robotëve dhe të robotit Petman, i cili shfaqet në të, të ec, të gjunjëzohet e të bëj stërvitje, duke pompuar e duke vrapuar në aparaturën e trajnimit!
Sipas Marc Raibert, president i kompanisë: “Petman-i do të jetë i gatshëm për t’ju dorëzuar ushtrisë amerikane brenda këtij viti”.
“Truri” i robotit, ndodhet brenda një kutie katrore dhe është vendosur në gjoksin e tij.
Këmbët e tij janë krijuar nga materiale fibrash karbonik, të një cilësie të lart. Duart ndodhen në proces zhvillimi dhe janë në gjendje të ‘kapin’ sende.
Sigurisht deri në momentin sa të shohim gjeneratën e parë të robotëve në fushëbetejë, do të duhen dhe shumë vite, të paktën këtë pohojnë dhe vetë arkitektët e Petman.
Por shqetësues është fakti se tashmë jemi futu në një qorrsokak pa kthim!


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
nfakt robotet jetojnn gjattt atyre pak uj tu hedhesh do prishennn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons