Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Veza kozmike dhe pellazgët (video) prej Tue 30 Apr 2013, 17:59

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Veza kozmike dhe pellazgët
Eurynomi u shfaq e zhveshur nga kaosi!
Menjëherë, ajo kuptoi se nuk ekzistonte asgjë e qëndrueshme ku të shkelte e të qëndronte. Kështu, ajo filloi të kërcente me ritme melodikë.
Me këtë mënyrë ndau detin kozmik nga qielli i gjerë e i pafund.
Në mes të këtyre trillimeve, lindi ajri. Ky u mblodh rreth saj.
Eurynomi e mbajti në duar dhe e fërkonte midis pëllëmbëve të saja, deri kur lindi gjarpri i madh Ofion.
Kur ndeshën njëri-tjetrin, ata u dashuruan dhe menjëherë avancuan në marrëdhënie erotike. Shumë shpejtë, Eurynomi u transformua në një pëllumbeshë të bardhë. Kishte mbetur shtatzënë. Pak kohë më vonë, Perëndesha e Gjithësisë, lindi Vezën e Universit.
Gjarpri u përmblodh shtatë herë rreth Vezës dhe ajo me radhë, në momentin duhur, u thye. Nga brenda vezës, shpërthyen e doli gjithçka që përbën sot Universi. Ndërmjet tyre ishte, Dielli, Hëna dhe Toka. Në Tokë u krijuan malet dhe alpet, lumenjtë, liqenet, detet dhe oqeanet. Në çdo njërin prej tyre, deri dhe në ajër, lindën shumëllojshmëri krijesash dhe organizmash.
Kur çdo gjë u sistemua, Eurynomi dhe Gjarpri zgjodhën për të banuar në territorin e Greqisë lashtë, në malin e saj më të lartë, në Olimp. Çdo gjë shkonte shumë mirë, deri kur Ofion, u lavdërua se falë tij, u krijua gjithçka. Por kjo gjë e zemërojë shumë Eurynomi-n, kështu ajo e dërgoi atë të banojë në një shpellë, por më parë i shpjegojë atij se njerëzit që ishin lindur tashmë, ekzistencën e tyre ia atribuonin një qenie supreme, Perëndeshës së Gjithësisë të cilën e adhuronin.
Gjithmonë para helenët, Pellazgët, sidomos gratë, adhuronin Eurynomi-n si Nënën e Shenjtë tek Femra e Shenjtë.
Madje për shumë mijëvjeçar, ekzistonte tempulli/vendi i shenjtë i Eurynomi-t, aty ku kryqëzoheshin dy lumenjtë, Lymax dhe Nedi, në Arkadi.
Diku aty ndodhej vendi i shenjtë i Eurynomit.
Gradualisht, filloi të mbizotëronte rezonanca, sidomos nga burrat se të gjithë pellazgët lindën nga Ofioni. Madje atë e adhuronin si të Madhin dhe i atribuonin atij gjithçka, në shenjë mirënjohje si i Madhi dhe Gjarpri Gjigand, deri dhe At.
Në këtë mënyrë u nda dhe dashuria e njerëzve kundrejt adhuruesve të tyre dhe kështu gjithmonë kishte një barazi dhe ekuilibër shprehjesh adhurimi kundrejt gjithë forcave pjellore dhe krijuese.
Në vazhdim, Eurynomi krijojë shtatë fuqitë planetare.
Ato ishin; një Titan dhe një Titane.
Fillimisht, krijojë Hyjnorin dhe Hyper-hyjnorin për Diellin.
Më pas Metis dhe Koio-n, për planetin Mërkur.
Tethyn dhe Oqeanin për planetin e Afërditës.
Phoebe-n (perëndeshë e Hënës) dhe Atlantin për Hënën.
Dionin dhe Cjapin për Marsin.
Themidën dhe Euromedën për Jupiterin.
Rea-n dhe Kronin për planetin Tokë.
Pak më vonë, Rea dhe Kroni lindën perënditë e para të Olimpit.
Në videon që vijon, ndiqni me vëmendje detajet për legjendat e krijimit të perëndive dhe pohimet e komentuesit për Pellazgët.
Ju kërkojmë ndjesë për videon pasi ajo është në gjuhën greke, por konsiderojmë se ka një rëndësi të madhe për ne, pasi në të pohohet qartë historia e lashtë, e vërtetë dhe kthjelltësia e mohuar e Pellazgëve.________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons