Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 10 këshilla për puthjet në publik prej Mon 29 Apr 2013, 19:11

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
10 këshilla për puthjet në publik

Është bërë tashmë e zakonshme për vendet perëndimore, por edhe për vendin tonë, që dy persona ta shfaqin dashurinë e tyre në publik në forma nga më të ndryshmet, që nga kapja prej dore, te përqafimet dhe puthjet. Megjithatë, shfaqja e afeksionit në publik është një veprim i ndërlikuar. Kur bëhet në masën e duhur duket diçka e këndshme, por ku kalohen kufijtë qëllimi humbet dhe veprimi bëhet vulgar.

Shumë njerëz ankohen duke thënë se ata e shohin si bezdisëse dhe të shëmtuar shfaqjen e dashurisë në publik, qoftë midis miqve ashtu edhe atë midis të dashuruarve.

Për të mirë apo për të keq, shumicën e kohës në ditët e sotme njerëzit e kalojnë në mjedise publike, për këtë arsye është e nevojshme të dihen rregullat e përgjithshme të sjelljes, sidomos kur flitet për shfaqen e dashurisë në publik. Ja disa këshilla si të mos dukeni keq në sytë e të tjerëve dhe njëkohësisht të mos e privoni veten nga dashuria.

1. Mos e bëni përpara fëmijëve. Pavarësisht sesa i pafajshëm mund të jetë veprimi apo ndjenja, që ju shtyn të tregoni hapur dashurinë për një person në publik, fëmijët e vegjël është mirë të mos ju shohin. Ata nuk arrijnë ta kuptojnë sjelljen tuaj prej të rrituri dhe shpeshherë mund të reagojnë në mënyra nga më të papriturat.

2. Jo në restorante. Zakonisht vaktet e të ngrënit janë një çast çlodhjeje dhe qetësimi për këdo. Askujt nuk do t’i pëlqente që teksa konsumon ushqimin në tavolinën e tij, të shohë një çift duke u puthur apo duke shfaqur haptazi dashurinë e tij në tavolinën ngjitur.

3. Mos e bëni përpara miqve. Nëse jeni ulur në një bar për të kaluar një kohë të bukur ju dhe një tjetër mik apo mikeshë e juaja, nuk është një veprim etik, që çifti të shfaqë në mënyrë të tepruar dashurinë e tij, pasi kjo do ta bënte personin tjetër të ndihej i tepërt dhe i vetmuar.

4. Mos bllokoni rrugën. Le ta pranojmë, dashuria është e çmendur dhe e papërgjegjshme, por kjo nuk do të thotë që keni të drejtën morale të tregoni afeksionin tuaj duke penguar kalimin, shikimin apo lëvizjen e të tjerëve.

5. Mos e teproni nëpër festa. Alkool, duhan dhe çfarëdo tjetër, festat nxisin qarkullimin e shpejtë të gjakut dhe ndezin trupin. Për këtë arsye ato janë vendi ku shumica e teprojnë, ruani masën.

6. Bëjeni të duket e këndshme. Dashuria është ndjenja që herët ose vonë troket në zemrën e të gjithëve, thellë-thellë askush nuk i urren ata që e shfaqin këtë ndjenjë, ndaj bëni mirë të shprehni qëllimet tuaja fisnike dhe të dashura teksa shfaqni afeksion në publik.

7. Mos e bëni për të joshur dikë tjetër. Kur bëni gjeste dashurie në publik, kjo nënkupton se ju e dashuroni personin që keni në krah dhe mbi të gjitha e respektoni atë. Mos i përdorni puthjet dhe prekjet për të xhelozuar apo joshur personat e tjerë të pranishëm.

8. Mos kafshoni. Përpiquni të jeni sa më të këndshëm dhe të përmbajtur në sytë e të tjerëve. Kafshimet dhe lëpirjet nuk do të jepnin mesazhin e dashurisë, por të një pasioni që kërkon të shuhet diku tjetër.

9. Mbani parasysh moshën. Kjo këshillë është për të gjitha moshat e mesme dhe të mëdha, që në shpirt kanë mbetur akoma të rinj. Pavarësisht kësaj, kur doni të bëni një veprim afeksioni në publik, përpiquni të jeni sa më pranë mentalitetit të moshës suaj.

10. Përqendrohuni vetëm te partneri. Është shumë e pasjellshme dhe vulgare që kur jeni në festa dhe mjedise të mbushura me njerëz, në një moment të jeni tërësisht i përqendruar te partneri juaj, e në një çast tjetër, pas një ftese për të kërcyer, të bëni prekje dhe flirtime me persona të tjerë.

Kuriozitet

Ligjet e vendeve të Lindjes nuk e lejojnë shfaqjen e afeksionit në publik, madje e dënojnë atë me veprën penale të “veprimeve të turpshme në publik”. Në Dubai, në vitin 2007, një çift i martuar i cili u puth në publik, u dëbua nga shteti, pasi puthjet dhe përqafimet atje janë kategorikisht të ndaluara në mjedise publike. BBC raporton se në po të njëjtin vit, në gjykatën e kryeqytetit të Indisë u shfaq rasti i një çifti të martuar, i cili akuzohej nga prokuroria për gjeste të turpshme në publik.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: 10 këshilla për puthjet në publik prej Sat 11 May 2013, 05:29

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
o lol kta po i din kalamojt e jo mo ne


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons