Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor


Është vërtetuar se zona në të cilën sot gjendet Saharaja nuk ka qenë gjithmonë shkretëtirë, por në të kaluarën, madje të kohëve të fundit, ishte një zonë me shumë bimësi, liqene dhe me një ekosistem të zhvilluar. Madje shkencëtarët janë në debat për idenë se kur filloi dhe kur përfundoi procedura e shkretëtirës e kësaj zone të stërmadhe që mbulon pothuajse të gjithë Afrikën e Veriut. Një studimi i ri i bërë nga një grup shkencëtarësh Amerikanë referon se transformimi i Saharës nga «oazë» në një shkretëtirë u bë gjatë një periudhë shumë të shkurtër për shkak të ndryshimit klimaterik të menjëhershëm.


Para 11 mijë vitesh në Afrikën e Veriut filloi një periudhë klimatike që zgjati 6 mijë vjet. Kjo periudhë është quajtur nga shkencëtarët «Periudha e Lagësht Afrikane» dhe gjatë kohës së saj zona e Saharës kishte një bimësi të madhe, ekzistonin liqene dhe atje jetonin shumë lloj kafshësh ndër të cilët dhe hipopotam, elefantë dhe gjirafa. Studime të ndryshme që janë bërë kohët e fundit mundohen që të vërtetojnë se kur, si dhe përse u kthye nga një zona jeshile në një shkretëtirë. Disa mendojnë se kjo procedurë ishte e ngadaltë dhe ndodhi në mënyrë graduale gjatë kohës së Periudhës së Lagësht.


Grupe shkencëtarësh amerikanë pohojnë të gjitha ndodhën shumë shpejtë. Sipas shkencëtarëve, në këtë ndryshim morën pjesë ndryshimet e menjëhershme klimatike të cilat zhdukën gjelbërimin dhe ujin duke e kthyer vendin në shkretëtirë gjatë një periudhe të shkurtër kohore nga 100-200 vjetësh. Nëse shkencëtarët e MIT (Massachusetts Institute of Technology) kanë të drejtë atëherë Saharaja rreth 5 mijë vjetësh më parë ka qenë krejtësisht e kundërta e asaj që shikojmë sot ne. (80)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
shum interesante kjo


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons