Forumi Kuq E Zi
Udheheqesi qe pretendon te jete Zot Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Udheheqesi qe pretendon te jete Zot Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Udheheqesi qe pretendon te jete Zot Empty Udheheqesi qe pretendon te jete Zot prej Tue 16 Apr 2013, 17:43

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Seok-Young Lee tregon sesi u ben shpelarje truri koreano-verioreve lideri i tyre im-Yong Lee. Lideri u tregon atyre se e ka kaluar lumin vetem mbi nje cope leter, dhe zgjedh fruta te cilat kthehen ne bomba. Njerezit ne Korene e Veriut, nuk e njohin Boten, as Beatles-at, as David Beckham, apo ndonje forme tjeter regjimi. Cdo mbremje, Seok-Young Lee ben nje permbledhje te lajmeve nga Bota ne Radion e Lire te Korese se Veriut. “Une e bej kete gje sepse njerezit ne Korene e Veriut jane shpelare nga mendimet. Ata dine vetem genjshtrat e regjimint dhe asgje nga Bota jashte. Ai [diktatori]vazhdimisht ka roberuar keta shpirtra nen udheheqjen e tij ‘Staliniste’”- Ka thene Seok ne Radion e Lire te Korese Veriore, ne Soeul. Vete diktatori eshte rritur me idene se babai i tij Kim Jong, ka qene nje Zot, i afte te beje mrekullira.


Seok-Young, nje prej ish-ushtareve dhe pjesetareve te Partise Komuniste te ketij regjimi, ka thene se vetem kur ka shkuar ne Soeul, kryeqytetin koreano-verior, e ka kuptuar se Kim nuk ishte nje Zot. Kjo sipermarrje e tij per te folur eshte e rrezikshme, por a ii ka marre parasysh te gjitha: “Me kane bere shpelarje totale mendimesh ne shkolle. Na kane thene se Kim ka kaluar lumin duke hipur vetem mbi nje cope leter. Keto histori kane qene si mrekullite e Bibles, por ne i kemi besuar. Kujtoni se ne nuk kemi patur asnje lloj lidhje me boten jashte, nuk e dime c’eshte internet dhe kemi vetem nje teevizion qe eshte shteteror.”


Udheheqesi qe pretendon te jete Zot 312
Sot, vetem shume pak njerez ne Korene Veriore kane akses ne internet, megjithate, ky akses eshte i kufizuar dhe i mbikqyrur. Perdorimi i telefonave celulare eshte gjithashtu shume i kufizuar. Seok-Young, e ka vene per here te pare ne dyshim dinastine Kim, pas vdekjes se ‘Presidentit te Perjetshem’, qe solli ne pushtet ne 1994-en, djalin e tij tiran, Kim Jong -liderin supreme. Sipas te dhenave zyrtre, lindja e Udheheqesit te Madh ishte paralajmeruar nga nje dallendyshe qe zbriste nga parajsa nderkohe qe nje yll shnderriste mbi nje kasolle prej druri ne Malin Baekdu. Kjo eshte nje vendlindje mistike per popullin koreano-verior. Ne kryeqytetin e Seoul-it, Seok-Young, zbuloi nga regjistrime te sovjetikeve se Kim kishte lindur ne Siberi.Udheheqesi qe pretendon te jete Zot 412
Nderkohe qe vendi vuante nga zija e bukes, ‘Lideri i Dashur Kim’ vishej me kemishta e rroba te panumerta dhe kepuce te ndritshme me pak take: “Qeveria ka deshtuar, sidomos me shperndarjen e ushimeve dhe rezervave. Ka nderprerje te racionit te ushqimit. Njerezit jane te uritur derine vdekje. Kam patur ndjesi shume te keqija lidhur me diktatorin”. Gati nje milione koreano-veriore kane qene ne zi buke qe nga ‘Marsit te Veshtire’-sic eshte quajtur periudha. Duket sikur s’ka ndryshuar asgje qe nga vdekja e Jong-Li ne 2011, kur erdhi ne fron i biri, Kim Jong. Numri i viktimave te bukes vazhdon te rritet. Disa burime te besueshme kane verifikuar se ne Korene e Veriut, per shkak te problemeve psikologjike te renduara edhe nga mungesa e ushqimit, njerezit jane kthyer ne kanibale. Pavaresisht kesaj, Kim Jong vazhdon te shpenzoje shuma marramendese per arme berthamore. Dhe eshte vetem 30 vjec.Seok-Young thote: “Ai eshte totalisht i cmendur. Ai eshte shkolluar pertej deterave, dhe e di shume mire se propaganda per nje Kore te Veriut te sukseshme, dhe nje kombi te lavdishem, jane komplet genjeshtra. Njerezit prisnin qe ai te ndryshonte gjithcka qe kishte shkuar dukshem gabim gjate diktatures se babait te tij. Ai vazhdon te mbetet qesharak, sidomos kur deklaron se do t’i shpalle lufte gjithkujt qe e shqeteson. Ne e dime mire shprehjen se qeni qe leh nuk t kafshon. Korea e Veriut nuk ka mjaftueshem karburant per tanqet qe thote se ka. Kercenimi i tij per arme berthamore vjen thjesht per te marre me shume ndihma financiare. Bota duhet t’i beje presion Kines qe te mos e ndihmoje me Korene e Veriut ekonomikisht.”

Seok thote se deshiron t’i beje njerezit te ngrihen kunder regjimit dhe jep shpesh mesazhe ne radion e tij per demokracine. Por te tjere njerez kane frike se revolucioni nuk do te ndodhe kurre.” Me pas Seok eshte shprehur se 1 ne 3 njerz ne korene e Veriut punon ne rolin e informatorit te infiltruar, dhe njerezit kujdesen shume per c’ka flasin: ‘Asnjehere nuk e merr vesh se kush nga 3 njerezit perballe teje eshte i infiltruar. Njerezit ruhen nga njeri-tjetri. Nese dikush futet ne probleme, e gjithe familja e tij do te vuaje ‘gabimin’. Kjo eshte arsyeja pse mund te mos kemi ende nje revolucion.”


Rasti konkret i biznesmenit Hwang - E ka ndryshuar mbiemrin e tij per te mbrojtur familjen kur eshte kapur nga forcat e Korese se Veriut, pasi Kim nisi nje spastrim te pergjakshem ndaj te afermve te tij: “Nje i afermi im u lodh dhe reagoi ndaj regjimit per dicka te vogel. Ai u ekzekutua dhe kjo ishte shenje e qarte qe familja ime ishte ne rrezik. Kemi udhetuar per 3 dite me familjen ne pertej detit e kemi pershuar rreth 9 milje per te shpetuar. Nese do te ishim zbuluar, do te ishim te vdekur.”


Qindra e mijra njerez, perfshi ketu edhe femije, mbahen nen presionin politik te kampeve te pune dhe burgjeve ne Korene e Veriut. Shume familje jane te damkosura nga ky sistem. Ata perdoren per pune te detyruar, mungese ushqimi, tortura dhe ekzekutime ne publik. Hwang thote se deri dikur, ata kane patur mundesi te shihnin programet e televisionit shteteror te Korese se Jugt: ‘E denim qe Koreja e Jugut ishte e pasur per shkak se ata perdornin makina. Ne Korene e Veriut, nje makine personale e paligjshme. Pastaj ka shume varferi per te arritur te perballosh kostot e nje makine”


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Udheheqesi qe pretendon te jete Zot Empty Re: Udheheqesi qe pretendon te jete Zot prej Thu 18 Apr 2013, 14:57

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
Amon a u ngrit Hitleri nga vorri aaahaaahahhahahahaha sa kom qesh


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

3Udheheqesi qe pretendon te jete Zot Empty Re: Udheheqesi qe pretendon te jete Zot prej Thu 18 Apr 2013, 21:02

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ky esht hitler i dyt


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons