Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 U gjet pas 153 vjetësh… prej Sun 14 Apr 2013, 09:41

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shkencëtar Kanadez, zbuluan mbas 157 vjetësh, anijen legjendare të shpëtimit Angleze, Investigkeitor, e cila kishte humbur papritur në një mision shpëtimi që ajo kishte marrë në Antraktid, ku kishte si qëllim gjetjen e një anije hulumtuesish të cilët kryenin kërkime shkencore në Antraktid.
Arkeologët kanë mundur të zbulojnë “kufomën” e pa prishur të anijes së famshme, në një thellësi prej 11 metrash, në gjirin Mersi Bay të Bankat Island. Arkeologët arritën në këtë zbulim të madh, falë teknologjisë së përparuar që ata kishin me vete, kjo teknologji e bazuar në zë, ose thënë ndryshe: Gjuajtëse zëri nënujore! Nga përdori i kësaj pajisjeje, shkencëtarët arritën që brenda një kohe shumë të shkurtër (15 minuta) arritën të zbulojnë anijen e mbytur si dhe tre trupat e pa jetë të tre marinarëve.
Anija Investigkeitor, ishte nisur për një mision gjigandë për të bërë të mundur zbulimin e dy anijeve të tjera Legjendare të marinës Angleze, të kapitenit John Franklin, “Tmerri” dhe “Erebus”, të cilat kishin lundruar në vitin 1845 me qëllim që të zbulonin kalimin e fshehtë dhe shumë të përmendur të aso kohe, të quajtur kalimi i Veriperëndimit, kalim të cilin askush nuk e mësoj se nëse vërtet këto anije e gjetën, pasi ato nuk u kthyen kurrë më pas.
Zbulimi i gjetjes së ngushticës detare, e cila mund të bashkonte oqeanin Atlantik me atë Paqësor ndërmjet akullnajave, ishte bërë një pasion i sëmur për familjen Franklin.
Deri pak kohë më parë, kjo ngushticë nuk ishte e mundur të kalohej, por edhe pse në kohët “moderne”, nën ndikimin e madh klimaterik dhe ndryshimit të rrjedhës së saj, akoma kalimi ndërmjet kësaj ngushtice është shumë i rrezikshëm, pasi kjo ngushticë bëhet e lundrueshme vetëm disa momente me interval të shkulur kohorë i kalueshëm.
Anijet “Erevos” dhe “Tmerri” nuk u gjenden kurrë.
Por, sipas gojëdhënave, kapiteni Franklin, i udhëhoqi marinarët e tij, një pjesë të ekuipazhit të mbetur të tij ( ekuipazhi i tij përbëhej nga 130 marinarë) ta kalonin ngushticën detarë me këmbë.
Legjenda gjithashtu thotë se: Disa marinarë për të mbijetuar, u detyruan të transformoheshin në Kanibal, duke ngrënë bashkë marinarët e tyre të vdekur.

Ndërsa kapiteni i anijes Investigkeitor, Robert Makliour, si dhe pjesa më e madhe e ekuipazhit të anijes së tij, mbi 60 marinarë mundën të shpëtonin, kur anija e tyre u izolua në akujt gjigand, në vitin 1853.
Por, ju deshën të prisnin më shumë se tre vjet, deri në momentin kur ata i identifikuan dhe mundën t’i shpëtonin përfundimisht.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: U gjet pas 153 vjetësh… prej Wed 17 Apr 2013, 14:42

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
heret u paska ra mendja me e gjet e ktaaa


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons