Forumi Kuq E Zi
Korea e Veriut largon ambasadat e huaja  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Korea e Veriut largon ambasadat e huaja  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Korea e Veriut largon ambasadat e huaja  Empty Korea e Veriut largon ambasadat e huaja prej Fri 05 Apr 2013, 20:01

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në një sinjal tjetër dramatik të përshkallëzimit të tensionit në gadishullin Korean, Korea e Veriut u kërkoi pasditen e së premtes të gjithë stafit të huaj diplomatik që të largohet nga vendi.

Stafit të ambasadave iu kërkua që deri në datën 10 prill të kenë përfunduar tërheqjen e të gjithë diplomatëve dhe shtetasve të tyre.

Në rast të kundër, Peniani theksoi se nuk do të jetë në gjendje të garantojë sigurinë e tyre, në rast të një konflikti gjithmonë e më të mundshëm.

Në kryeqytetin e Koresë së Veriut ndodhet rreth 20 ambasada. Ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me pjesën më të madhe të tyre, por Rusia dhe Britania e Madhe konfirmuan se do të mbajnë stafin në Penian, pavarësisht paralajmërimit të palës pritëse.

Tensioni në Gadishullin Korean ka ardhur në një spirale përshkallëzimi të rrezikshëm që prej muajit dhjetor, kur Peniani lëshoi në hapësirë një satelit, nëpërmjet një rakete me rreze të gjatë veprimi dhe kreu një shpërthim bërthamor, në muajin shkurt, në kuadër të testimit të armëve të reja.

Si rrjedhojë e këtyre veprimeve në kundërshtim me paktet dhe zotimet e firmosura nga Korea e Veriut përpara OKB-së, vendi komunist u bë subjekt i sanksioneve të reja ekonomike, të cilave Peniani iu përgjigj në mënyrë sfiduese, duke anulluar armëpushimin e vitit 1953 me Korenë e Jugut dhe duke rikthyer gjendjen e luftës, së bashku me kërcënimet për shkatërrimin e plotë bërthamor.

Më parë gjatë të premtes, në kundërpërgjigje të mobilizmit të Koresë së Jugut pranë kufirit, Peniani urdhëroi mbushjen e sistemeve të lëshimit të raketave me rreze të mesme veprimi, që mund të godasin Jugun, Japoninë apo bazat amerikane në Azi.

Konflikti korean, Kastro: Të shmanget lufta

Ish-presidenti kubanez, Fidel Kastro, i shndërruar tashmë në një simbol “të luftës kundër imperializmit” dhe një ndër “armiqtë më jetëgjatë të Shteteve të Bashkuara”, i bën thirrje Koresë së Veriut të shmangë luftën.

“I kërkoj Koresë së Veriut të shmangë një luftë që nuk do të prodhonte asnjë të mirë, jo vetëm për dy vendet e Gadishullit Korean, por as për 70 përqind të popullsisë së botës”, thuhet në një deklaratë të Fidel Kastros shpërndarë në internet nga agjencia Cubadebate.

Shpërthimi i një lufte, shton Kastro, nuk do t’i sillte asnjë të mirë, asnjë përfitim popullit në të dy krahet e vijës ndarëse, përvecse shkatërrim e vdekje.

Thirrja e Fidel Kastros mbërrin pas ashpërsimit të gjuhës së Penianit ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut. Vendi komunist ka mbyllur plotësisht kufijtë dhe kërcënon me goditje bërthamore edhe vetë Amerikën Kontinentale.

Edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun bëri thirrje për qetësi. Ai kërkoi nga vendet të ulin tonet dhe të shmangin konfliktin e armatosur që do të ishte një katastrofë jo vetëm për dy vendet, por edhe për gjithë rajonin e më gjërë.

Provokimi i radhës i Koresë së Veriut

Korea e Veriut ka afruar raketat e saj me rreze të mesme veprimi në bregun lindor, për të lehtësuar goditjet e mundshme të bazave amerikane në Azi apo vendeve fqinje, përfshi Korenë e Jugut dhe Japoninë.

Informacioni, i siguruar nga burime të inteligjencës së Seulit, u komunikua të enjten nga ministri i Jashtëm i Koresë së Jugut.

Megjithatë, ministri Kim Këan-jin u tregua i kujdesshëm, për të saktësuar se “nuk njihen ende qëllimet e qarta të Penianit dhe arsyeja përse u zhvendosën këto armë”.

Ai theksoi se fqinjët komunistë “nuk kanë kapacitete për të goditur tokën amerikane, as pas kësaj zhvendosjes”, por e konsideroi këtë zhvillim si alarmues, pasi raketat afrohen më pranë vendit të tij, bazave amerikane në Guam, Okinaua e Mariane dhe Japonisë.

Ndërkohë, gjithashtu gjatë ditës, në një deklaratë rutinë të diktatorit Kim Jong-un, Korea e Veruiut iu rikthye kërcënimeve për shfarrosje bërthamore të të “gjithë armiqve imperialistë”.

Kundërpërgjigjja e Koresë Jugore

Në gadishullin Korean, po kalohet dalëngadalë nga fjalet tek veprimet. Koreja e Jugut dërgoi ne brigjet lindore e perëndimore dy luftanije të pajisura me sisteme mbrojtje anti-raketë, një ditë pasi veriu komunist zhvendosi edhe ai në bregun lindor një bateri raketash.

Madje, sipas raporteve te pakonfirmuara, ushtaret koreano-veriore kane levizur dy raketa te cilat i kane vendosur ne raketahedhes. Mendohet se behet fjale per dy musudane me rreze te mesme veprimi, te cilat mund te mberrijne deri ne ishullin e Guamit. Levizja e luftanijeve koreano-jugore ka per qellimin monitorimin e situates. nese veriu leshon ndonje rakete, ne do te gjurmojme trajektoren e saj, tha nje zyrtar vendas per agjensine koreano-jugore te lajmeve Yonhap.

Nje dite me pare, zyrtare te Departamentit Amerikan te Mbrojtjes pohuan se jane te pergatitur për lëshimin e një rakete nga ana e Penianit dhe e kane marre seriozisht kercenimin e tij. Ushtria koreano-veriore dha te premten miratimin përfundimtar për një sulm bërthamor ndaj Shteteve të Bashkuara, kërcënim të cilin shumica e analistëve mendojnë se pen-niani nuk është në gjendje ta realizojë.

Por raketat e tij nga ana tjeter mund te godasin bazat amerikane ne rajon, e ky perben per ëashingtonin shqetesimin kryesor. Pershkallezimi i situates mes dy koreve ka detyruar sekretarin e pergjithshem te OKB-se Ban ki Moon t'i leshoje veriut nje apel e ta keshilloje te ndryshoje kurs, duke thene se retorika e tij ka shkuar me larg se c`duhet. Nje krize e padeshiruar ne gadishullin korean do te kishte pasoja serioze, tha shefi i Kombeve te Bashkuara, ndersa shtoi se kercenimi berthamor nuk eshte loje.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
sa mir paska ber nga njera annnn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
ksaj i thon ti besh gropen vetes


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons