Forumi Kuq E Zi
Pytësori - Forumi Kuq E Zi  Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Pytësori - Forumi Kuq E Zi  Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Forumi Kuq E Zi » Forumi Kuq E Zi Help Center

Use of cookies

Use of cookies

Use of cookies

Use of cookies

About Cookies

A cookie is a text file containing a limited amount of information, which is downloaded on the user computer when she/he is surfing on a website. It allows the forum to recognize the user during next visits to offer them optimal browsing experience.
A Cookie acts as a string of information that a website stores on a user's computer, and that the user's browser provides to the website each time the user submits a query to the website

Forumotion uses Cookies. The goal of a cookies is to identify the user as an user of the website. Cookies permit to personalize the advertising content available.
By browsing a Forumotion forum, you agree with the use of third-party services that may set up cookies on your browser. You have the option to object to the filing of advertising cookies on your computer. If you choose this option, you will continue to see ads but these are not targeted to your interests centers.
The Forumotion forums use some web analytics tools to allow administrators to better understand the behavior of their users. These tools may use cookies to collect anonymous information and generate reports on forum statistics without users be identified personally.

Cookies management

Storage of cookies allows the user to fully enjoy the services offered on Forumotion forums. However, it is up to the User to determine if she/he authorized their use. The User agrees to be warned that blocking all types of cookies affects the good use of Forumotion forums and services.

Settings of the browser

Most of browsers let you manage Cookies individually. The help menu, included on each browser, describes how to refuse cookies for all websites, except websites you trust. Further information about cookies manage are available on the each browser.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Probleme me regjistrimin dhe identifikimin

Pse nuk identifikohem dot?

A jeni regjistruar? Duhet të regjistroheni nqs doni të identifikoheni. A jeni përjashtuar nga forumi (një mesazh do shfaqet dhe do ju thotë që jeni përjashtuar)? Nqs po, kontaktoni webmasterin ose administratorin e forumit për sqarime të mëtejshme. Nqs jeni regjistruar dhe nuk jeni përjashtuar dhe prapë nuk identifikoheni dot, atëherë kontrolloni emrin e identifikimit dhe fjalëkalimin. Ky është problemi më i zakonshëm po nqs ju jeni i sigurtë që emri dhe fjalëkalimi janë korrektë kontaktoni administratorin e forumit.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Përse është e nevojshme që të regjistrohem?

Kjo varet nga konfigurimi i forumit. Megjithatë, regjistrimi ju jep mundësi që nuk u jepen vizitorëve të paregjistruar. Regjistrimi ju mundëson caktimin e ikonave personale, përdorimin e mesazheve private, dërgimin e mesazheve me postë elektronike anëtarëve të tjerë, anëtarësimin në grupe përdoruesish, etj. Regjistrimi bëhet brenda disa minutash kështu që ju këshillojmë ta bëni këtë.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Pse c'indentifikohem automatikisht?

Nqs nuk zgjidhni kutinë Më identifiko automatikisht kur identifikoheni, programi i forumit do ju mbajë mend vetëm për një kohë të caktuar. Kjo ndalon përdorimin e llogarisë tuaj nga dikush tjetër që përdor kompjuerin tuaj. Nqs doni të identifikoheni automatikisht, zgjidhni kutinë e përmendur më lartë; Ky veprim nuk rekomandohet nëse përdorni një kompjuter që nuk është juaji.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
A është e mundur që emri im të mos shfaqet tek lista e përdoruesve në linjë?

Po, tek profili juaj bëje mundësinë Fshih qënien në linjë aktive. Pasi bën këtë vetëm administratorët dhe ti mund të shikojne emrin tënd. Ti do numërohesh si përdorues i fshehur.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Humba fjalëkalimin!

Mos u frikësoni. Megjithëse fjalëkalimi i vjetër nuk mund të shikohet, ai mund të rishkruhet. Për të bërë këtë shko tek faqja e identifikimit dhe kliko Harrova fjalëkalimin, ndiq udhëzimet dhe brënda disa minutash do keni një fjalëkalim të ri.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
U regjistrova po nuk identifikohem dot!

Në fillim kontrollo nëse po specifikon emrin dhe fjalëkalimin e duhur. Nqs ata janë korrekt, dy gjëra mund të ndodhin: Nqs COPPA është aktivizuar dhe ju zgjodhët Jam nën 13 vjec kur u regjistruat, ndiq udhëzimet që tu dërguan. Nqs COPPA nuk është aktivizuar, a ka nevojë për aktivizim llogaria juaj? Disa forume kërkojnë aktivizim të llogarisë nga ju ose administratori para se të identifikoheni. Kjo gjë duhet tu thuhej në momentin që u regjistruat. Nqs morët një mesazh me postë elektronike, ndiqni udhëzimet, nqs jo verifikoni adresën tuaj të postës elektronike. Një prej arsyeve që aktivizimi kërkohet është parandalimi i regjistrimit me adresa që nuk ekzistojnë. Nqs jeni i sigurtë që adresa juaj e postës elektronike është korrekte, kontaktoni administratorin e forumit.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
U regjistrova kohë më parë po nuk identifikohem dot më!

Arsyet më të zakonshme janë specifikimi i gabuar i emrit të identifikimit ose fjalëkalimit (shikoni postën elektronike me adresën e së cilës u u regjistruat për këto) ose administratori ka fshirë llogarinë tuaj për të zvogëluar regjistrin e forumit. Provoni të regjistroheni prapë dhe të merrni pjesë në diskutime.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Preferencat dhe vetitë e përdoruesve

Si mund ti ndryshoj vetitë e mia?

Të gjitha vetitë tuaja (nqs jeni regjistruar) ruhen ne regjistër. Klikoni Profili pë të modifikuar të gjitha vetitë e profilit tuaj (zakonisht shfaqet në fillim të faqes

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Ora nuk është e saktë!

Ora është përgjithësisht e saktë, megjithatë ju mund të jeni duke parë orën e një brezi tjetë orar. Në këtë rast duhet të ndryshoni brezin orar ku jeni tek profili juaj, psh. Londër, Paris, New York, Sidnei, etj. Vini re se brezi orar ashtu si shumë veti të tjera mund të ndryshoshet vetëm nqs jeni i regjistruar

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
E ndryshova brezin orar po ora është prapë gabim!

If you are sure you have set the timezone correctly and the time is still different the most likely answer is daylight savings time (or summer time as it is known in the UK and other places). The board is not designed to handle the changeovers between standard and daylight time so during summer months the time may be an hour different from the real local time.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Gjuha ime nuk është në listë!

Kjo ndodh se ose administratori nuk e ka instaluar ose paketa për gjuhën që doni nuk ekziston. Provoni ti kërkoni administratorit ta instalojë gjuhën që doni; nqs nuk ekziston mos merrni leje dhe krijoni vetë një përkthim të ri. Më shumë informacion ka tek faqja e phpBB Group (shiko lidhjen në fund të faqes)

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund të vendos një imazh nën emrin tim?

Zakonisht ka dy imazhe nën emrin tuaj. I pari është imazhi që tregon gradën tuaj dhe zakonisht përbëhet nga disa yje që tregojnë se sa mesazhe keni shkruar në forum. Nën këtë mund të jetë një imazh më i madh që njihet si ikona personale. Aktivizimi dhe mënyra e përdorjes së ikonave personale është në dorë të administratorit të forumit. Nqs nuk keni mundësi ti përdorni ikonat personale, pyesni administratorin për arsyet.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund ta ndryshoj gradën?

In general you cannot directly change the wording of any rank (ranks appear below your username in topics and on your profile depending on the style used). Most boards use ranks to indicate the number of posts you have made and to identify certain users, e.g. moderators and administrators may have a special rank. Please do not abuse the board by posting unnecessarily just to increase your rank, you will probably find the moderator or administrator will simply lower your post count.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Kur klikoj butonin e postës elektronike të një përdoruesi më kërkohet të identifikohem!

Na vjen keq, po vetëm përdoruesët e regjistruar mund të dërgojnë mesazhe nëpërmjet formularit të forumit (nqs administratori e ka aktivizuar këtë funksion). Kjo bëhet për të penguar abuzimin e sistemit të postës elektronike nga përdoruesit anonimë.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Probleme me postimin

Si mund të shkruaj në forum?

Shumë e thjeshtë. Kliko në butonin e duhur tek paneli i forumit ose temës. Mund tu kërkohet të regjistroheni përpara se të shkruani dicka; veprimet që ju lejohen tregohen nën panelin e forumit ose temës. (psh. Ju mund të krijoni tema të reja në këtë forum. Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi etj.)

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund ta redaktoj apo fshij një mesazh?

Nqs nuk jeni moderator ju mund të fshini apo redaktoni vetëm shkrimet tuaja (shpeshherë vetëm brenda një kohe të caktuar mbas postimit) duke klikuar butonin redakto për mesazhin e duhur. If someone has already replied to the post you will find a small piece of text output below the post when you return to the topic, this lists the number of times you edited it. This will only appear if no one has replied, it also will not appear if moderators or administrators edit the post (they should leave a message saying what they altered and why). Please note that normal users cannot delete a post once someone has replied.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund ti shtoj një firmë mesazheve të mia?

Në fillim krijo një firmë nëpërmjet profilit tuaj. Pasi ta keni krijuar, zgjidhni kutinë Bashkangjit firmën në formularin e postimit. Gjithashtu, ju mund ti shtoni firmën cdo mesazhi automatikisht duke zgjedhur kutinë e duhur tek profili juaj (megjithatë ju akoma keni mundësinë për të mos ta shtuar firmën në mesazhe individuale, c'zgjidh kutinë tek formulari i postimit).

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund të bëj një sondazh?

Kur hapni një temë të re (ose kur redaktoni mesazhin e parë të temës, nqs keni lejen e duhur) do shikoni formularin Hap Sondazh nën formularin kryesor (nqs nuk e shikoni formularin e sondazhit ju nuk keni lejen e duhur për të hapur një sondazh). Shkruani pyetjen e sondazhit dhe të paktën dy zgjedhje. Për të shtuar një zgjedhje shkruaj emrin dhe kliko Shto zgjedhje. Gjithashtu keni mundësi të specifikoni se për sa ditë është i hapur sondazhi, 0 është sondazh infinit . Nr. i zgjedhjeve për një sondazh është i kufizuar nga administratori.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si fshihet apo redaktohet një sondazh?

Ashtu si mesazhet, sondazhet mund të redaktohen vetëm nga autori, moderatorët ose administratori. Për të redaktuar sondazhin kliko tek mesazhi i parë i temës (vetëm mesazhi i parë në një temë mund të ketë një sondazh). Nqs askush nuk ka votuar atëherë autori mund ta fshijë ose redaktojë sondazhin, megjithatë nëse dikush ka votuar vetëm moderatorët ose administratori mund ta redaktojë ose fshijë. Kjo bëhet për të siguruar vërtetësinë e një sondazhi.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Pse nuk hyj dot në disa forume?

Disa forume mund të jenë private dhe vetëm anëtarë me leje speciale mund të hyjnë atje. Kjo leje jepet vetem nga administratori ose moderatorët, pyesni ata nëse mund të hyni.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Pse nuk votoj dot?

Vetëm përdoruesit e regjistruar mund të votojnë. Nqs jeni regjistruar dhe prapë nuk mund të votoni atëherë nuk keni lejen e duhur për ta bërë atë gjë.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Formatimi dhe llojet e temave

C'është BBCode?

BBCode është një implementim special i HTML. Përdorimi i BBCode tek forumi juaj varet nga konfigurimi që ka bërë administratori. Për më tepër BBCode mund të aktivizohet ose c'aktivizohet në mesazhet individuale. BBCode është shumë i ngjashëm me HTML, tags janë mbyllur brenda kllapave katrore [ and ] në vend të < and > dhe ofron kontroll më të madh në formatimin e teksteve. Në varësi të shabllonit në përdorim, shtimi i BBCode në mesazhet tuaja është shumë i lehtë nëpërmjet kodeve të klikueshme mbi përmbajtjen e mesazhit në formularin e postimit. Megjithatë udhezuesi i BBCode mund t'ju hyjë në punë.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
A mund të përdor HTML?

Përdorimi i HTML është i mundur kur administratori e ka aktivizuar, ai ka kontroll të plotë. Nqs HTML lejohet ju mund të realizoni se vetëm disa nga kodet punojnë. Kjo është bërë për arsye sigurie në mënyrë që të ndalohet abuzimi i forumit nga përdorimi i kodeve HTML të cilat shkatërrojnë formatimin ose krijojnë probleme të tjera. Nqs HTML është aktivizuar ju mund ta ç'aktivizoni në mënyrë individuale tek formulari i postimit.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Cfarë janë figurinat?

Figurinat janë imazhe të vogla që mund të përdoren për të shprehur emocione apo ndjenja në mënyrë grafike duke shkruar një kod të thjeshtë psh. :) nënkupton i gëzuar dhe :( nënkupton i mërzitur. Lista e plotë e figurinave shihet tek formulari i postimit. Mundohuni të mos i mbi-përdorni figurinat ama, ato mund ta bëjnë një mesazh të palexueshëm dhe moderatorët mund ta redaktojnë ose fshijnë mesazhin fare.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
A mund të postoj imazhe?

Imazhen mund të tregohen në mesazhin tuaj. Megjithatë, nuk ka asnjë mënyrë për ti ngarkuar imazhet në regjistrin e këtij forumi. Prandaj ju duhet të krijoni një lidhje me një imazh në internet. Psh. https://www.diku.net/foto-ime.gif. Nuk mund të lidhni një imazh në kompjuterin tuaj ose imazhe që ruhen me fjalëkalim si psh. imazhe në inbox të hotmail apo yahoo etj. Për të krijuar lidhjen e imazhit me mesazhin tuaj përdor kodin BBCode [img] ose HTML. (Nqs lejohet)

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Cfarë janë Lajmërimet?

Lajmërimet shpesh përmbajnë informacion të rëndësishëm që duhet lexuar sa më parë. Lajmërimet qëndrojnë në krye të forumit ku janë postuar. Postimi i Lajmërimeve bëhet nga persona me leje të posaçme.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
C'janë temat ngjitëse?

Temat ngjitëse duken nën lajmërimet dhe vetëm në faqen e parë. Ato janë të rëndësishme kështu që duhen lexuar po patët mundësi. Ashtu si lajmërimet leja për të postuar tema ngjitëse jepet nga administratori.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
C'janë temat e kycura?

Temat mund të kycen nga moderatorët ose administratori. Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të kycura dhe sondazhet mbyllen automatikisht. Temat mund të mbyllen për shumë arsye.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Nivelet dhe grupet e përdoruesve

C'janë Administratorët?

Administratorët janë persona me nivelin më të lartë të kontrollit mbi gjithë forumin. Ata mund të vendosin mbi gjithcka që ka lidhje me forumin si psh. vendosjen e autorizimeve, përjashtimin e anëtarëve, kush bëhet moderator etj. Ata gjithashtu kanë të gjitha vetitë e një moderatori.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
C'janë Moderatorët?

Moderatorët janë anëtarë (ose grupe anëtarësh) të cilët janë zgjedhur për tu marrë me problemet e përditshme të forumit. Ata kanë mundësi të redaktojnë dhe fshijnë mesazhet si edhe mundësi të kycin, shkycin, zhvendosin, fshijnë dhe ndajnë temat e forumit që moderojnë. Përgjithësisht moderatorët kanë për detyrë të mbajnë mesazhet në temë dhe të fshijnë mesazhet fyese dhe abuzive

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
C'janë grupet e anëtarëve?

Grupet e anëtarëve janë një mënyrë për grupimin e anëtarëve për qëllime administrative. Cdo anëtar mund ti përkasë disa grupeve dhe cdo grupi mund ti jepen autorizme të ndryshme. Kjo e bën të lehtë bërjen e disa anëtarëve moderatorë në një forum apo dhënien e lejes për tu futur në një forum privat etj.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund të anëtarësohem në një grup?

Për tu bërë anëtar i një grupi kliko atje ku thotë Grupet e Anëtarëve dhe do shihni të gjitha grupet. Megjithatë jo të gjitha grupet janë të hapura për cdo përdorues, disa janë të mbyllur dhe disa janë të fshehtë. Nqs grupi është i hapur atëherë kliko butonin e duhur për tu bërë anëtar. Moderatori i grupit duhet ta aprovojë kërkesën tuaj, ata mund tu bëjnë pyetje të ndryshme.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Si mund të bëhem moderator i një grupi?

Grupet e anëtarëve krijohen fillimisht nga administratori dhe pastaj ai zgjedh moderatorin. Nqs doni të bëheni moderator i një grupi, kontaktoni administratorin, provo ti dërgosh një mesazh privat.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Mesazhet Private

Nuk dërgoj dot mesazhe private!

Ju ose nuk jeni regjistruar ose identifikuar, ose administratori ka ç'aktivizuar sistemin e mesazheve private për tërë forumin. Gjithashtu administratori mund tua ketë ndaluar të dërgoni mesazhe private. Në rastin e fundit kontaktoni administratorin.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Ngela duke marrë mesazhe private që nuk i dua!

Së shpejti do i shtojmë një listë injorimesh sistemit të mesazheve private, tashti për tashti provoni ti lajmëroni këta persona. Nqs ata vazhdojnë tu ngacmojnë lajmëroni administratorin i cili mund tua ndalojë mesazhet private atyre përgjithmonë.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Më ka ardhur një mesazh abuziv ose ofendues nga një përdorues i këtij forumi!

Na vjen shumë keq për këtë. Sistemi i postës elektronike që përdor ky forum përfshin disa mënyra për gjetjen e personave që dërgojnë mesazhe të tilla. Ju duhet ti dërgoni administratori një kopje të plotë të mesazhit që morët; it is very important this include the headers (these list details of the user that sent the email). Administratori mund të veprojë pastaj.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye

Cështje të phpBB 2

Kush e krijoi këtë program?

Ky program (në formën origjinale) u prodhua, lëshua dhe është pronë e phpBB Group. I disponueshëm sipas kushteve të GNU General Public Licence (Liçenca Publike e Përgjithshme) dhe mund të kopjohet lirisht, kliko tek lidhja e mësipërme për detaje

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Pse nuk e ka X apo Y veti ky program?

Ky program u shkrua dhe liçencua nëpërmjet phpBB Group. Nqs mendoni se një veti e re duhet shtuar atëherë vizitoni faqen phpbb.com. Ju lutem mos postoni kërkesa për veti tek forumi i phpbb.com, phpbb Group përdor sourceforge.net për menaxhimin e procesit të programimit të phpBB. Ju lutem shikoni nëpër forum për të parë se c'pozicion merr grupi ynë për vetitë e reja dhe ndiqni procedurat e specifikuara.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye
Kë duhet të kontaktoj për probleme abuzimi apo legale në lidhje me këtë forum?

Ju duhet të kontaktoni administratorin e këtij forumi. Nqs nuk mundeni, duhet të kontaktoni ndonjë nga moderatorët. Nqs nuk merrni përgjigje atëherë kontaktoni pronarin e domain-it (bëni një kërkim whois) ose nqs ky forum përdor një shërbim falas (psh. yahoo, free.fr, f2s.com, etc.), departamentin e ankesave të atij shërbimi. Ju lutem kini parasysh që phpBB Group nuk ka absolutisht asnjë kontroll mbi këtë forum dhe nuk mund të mbahet përgjegjës se si, ku ose nga kush përdoret ky forum. Eshtë komplet i kotë kontaktimi i phpBB Group në lidhje me cdo lloj çështjeje legale (cease and desist, liable, defamatory comment, etc.) që nuk lidhet direkt me phpbb.com ose me programin e phpBB vetë. Nqs i dërgoni ndonjë mesazh phpBB Group mbi cdo lloj përdorimi të këtij nga programi nga një subjekt i tretë atëherë duhet të prisni një përgjigje të shkurtër ose mos prisni fare.

Mbrapsht në krye Mbrapsht në krye